Дерматитом називають запалення шкірних покривів, що супроводжується свербінням і почервонінням. Алергічний виникає через контакт із подразником (алергеном) і не є інфекційним – не передається від людини (або тварини) до людини. Проте хвороба є широко поширеною: згідно зі статистичними даними, з нею стикався кожен п’ятий дорослий.
Чому виникає алергічний дерматит – лікар визначає дві очевидні умови для прояву патології:
Алергія – це гіперчутливість імунної системи до того чи іншого подразника. Природа цього явища остаточно досі не з’ясована, але причиною алергії є порушення імунних реакцій організму. Також алергічні реакції мають спадкову схильність (атопічний дерматит). Так, якщо обоє батьків мають гіперчутливість до одного й того самого алергену, ймовірність появи у їх нащадка алергії на той самий подразник перевищує 80 відсотків. До інших факторів, що впливають на появу алергії, відносять:
Крім того, не варто виключати вплив умов праці й екології.
При діагнозі «алергічний дерматит» у дорослих клініка залежить від виду захворювання.
Атопічний дерматит – хронічне захворювання, що залежить здебільшого від спадкових факторів. Одні алергічні захворювання можуть переходити в інші або більш серйозні, таке явище називається «атопічним маршем» і містить атопічний дерматит, алергічний риніт і бронхіальну астму.
Симптомами атопічного дерматиту є:
Характерна риса – хронічний характер: симптоми то зникають, то з’являються знову.
Клініка алергічного контактного дерматиту має органічний характер і проявляється тільки в місці контакту з алергеном, наприклад ланцюжок на шиї або годинник на руці. Симптомами прояву можуть бути:
Перша реакція може проявиться через 1-2 тижні або кілька років після постійного контакту з алергеном. При повторному контакті захворювання переходить у хронічну форму, на шкірі можуть з’являтися ущільнення, тріщини.
Сам по собі алергічний контактний дерматит не є небезпечним, проте доставляє значний дискомфорт. Крім того, тягне часті пошкодження шкірних покривів, що, зі свого боку, загрожує зараженням бактеріальними або грибковими захворюваннями.
Діагностування захворювання «алергічний контактний дерматит» проводиться в умовах клініки. Діагноз «алергічний дерматит» виставляється доктором на очному огляді на основі клінічних симптомів і скарг пацієнта. Для підтвердження діагнозу та з’ясування причин (алергенів) необхідні такі дослідження:
Тільки якщо лікарем напевно встановлений алергічний дерматит, лікування буде успішним.
На сучасному рівні розвитку медицини алергія не піддається лікуванню. При діагнозі «алергічний дерматит» лікування в дорослих полягає в:
Для позбавлення дерматичних симптомів застосовують:
За підсумками обстеження у клініці «Гармонія здоров’я» пацієнт отримує список алергенів і подальші рекомендації, зокрема спеціальну дієту у разі харчової алергії.