Рухова функція шлунково-кишкового тракту є важливим компонентом процесу травлення. Моторика шлунку і дванадцятипалої кишки забезпечується за рахунок скорочення гладких м’язів стінок цих органів. Порушення скорочувальної активності називається дискінезією. Вона може носити гіперкінетичний (підвищення моторики) або гипокінетичний (зниження моторно-евакуаційної функції) характер. Основними симптомами дискінезії є болі в животі і диспепсичні прояви. Характерною особливістю захворювання виступає відсутність ознак органічного ураження органів шлунково-кишкового тракту.

Лікування дискінезії шлунку і дванадцятипалої кишки в МЦ «Гармонія здоров’я» проводиться досвідченими гастроентерологами із застосуванням сучасних терапевтичних протоколів. Комплексний підхід, що включає медикаментозну терапію, корекцію способу життя і фізіотерапію, дозволяє лікарям клініки домогтися позитивних результатів навіть при важкому перебігу хвороби.

Причини патології

Найчастіше дискінезія шлунку і 12-палої кишки провокується частими стресами, нервово-психічними порушеннями, а також факторами, пов’язаними з неправильним харчуванням, такими як:

Дискінезія також може виникати в результаті паління, зловживання алкоголем і тривалого прийому деяких лікарських засобів, що впливають на вегетативну нервову і ендокринну системи, гіпоталамус. Крім цього, вона може стати наслідком розвитку інших захворювань, таких як:

Визначення точної причини захворювання грає важливу роль при виборі правильної тактики лікування.

Дискінезія шлунку і 12-палої кишки: симптоми


Основна скарга пацієнтів – біль в животі, що не має чіткої локалізації. Найчастіше хворі не можуть пояснити, де у них болить. Біль буває блукаючим, зачіпає область епігастрію (у верхній частині живота), концентрується навколо пупка, а також в правому або лівому підребер’ї. Він також може мати різний характер: переймоподібний, ниючий або давлячий.

При дискінезії гіперкинетичного типу відбувається закид вмісту шлунку в стравохід, що супроводжується печією, болем за грудиною, відчуттям кислого присмаку в роті. При гіпокінетичній формі захворювання їжа застоюється в шлунку, через що з’являються відрижка тухлим, нудота, відчуття тяжкості в животі.

Перераховані ознаки не є специфічними і можуть вказувати на інші захворювання шлунково-кишкового тракту. Однак при дискінезії симптоматика пов’язана з нервовим перенапруженням і стресом. Ще одна характерна особливість – зменшення інтенсивності проявів вночі, а також відсутність ознак органічного ураження органів шлунково-кишкового тракту при ендоскопічному обстеженні і за результатами біопсії.

Діагностика дискінезії

На початковому етапі лікар вислухає скарги пацієнта і складе історію хвороби. Потім проводиться фізичний огляд і призначаються додаткові лабораторні та інструментальні дослідження. Основне завдання лікаря – виключення інших патологій шлунково-кишкового тракту, тому основними методами діагностики є ендоскопічне дослідження верхніх відділів травного тракту і біопсія (взяття невеликого зразка тканин шлунку або 12-палої кишки для гістологічного аналізу). Також можуть бути призначені такі тести, як електрогастрографія (оцінка скорочення гладких м’язів шлунку) і рентгеноскопія.

Лікування дискінезії шлунку і 12-палої кишки

Терапія захворювання комплексна. Вона включає корекцію способу життя (відмова від шкідливих звичок, уникнення стресів), а також зміна раціону і характеру харчування (дотримання режиму прийому їжі, ретельне пережовування тощо).

Крім цього, призначається медикаментозна терапія, що дозволяє нормалізувати рухову функцію шлунку і початкового відділу тонкої кишки. Добре зарекомендували себе в лікуванні дискінезії фізіотерапевтичні процедури: масаж, електрофорез, лікувальна фізкультура, озокріотерапія та ін. При професійному комплексному підході захворювання добре піддається лікуванню і має сприятливий прогноз.

Пелих Людмила Сергіївна
Автор:Пелих Людмила Сергіївна Сімейний лікар. Лікар першої категорії. Завідуюча сімейною амбулаторією.
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гастроентеролога
      790 грн
    • Консультація повторна гастроентеролога
      630 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка, нирки)
      810 грн
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка)
      580 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Ліпідограма (тригліцериди, холестерин, холестерин ліпопротеїдів високої, низької, дуже низької щільності, коефіцієнт атерогенності)
      350 грн
    • Біохімія загальна (білірубін загальний, прямий, непрямий, АЛТ, АСТ, ЛФ, креатинін, сечовина, загальний білок, глюкоза)
      490 грн
    Інструментальні дослідження
    • Відеоколоноскопія
      2400 грн
    • Відеоезофагогастродуоденоскопiя
      1700 грн