Відчуття палання за грудиною, комка в горлі, кислий присмак у роті – ознаки печії, які багатьом знайомі. Однак не всі знають, що печія – це не самостійне захворювання, а прояв гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ, рефлюкс-езофагіт). Воно виникає, коли вміст шлунку закидається в стравохід.

Епізоди кислотного рефлюксу періодично відбуваються у багатьох людей, але діагноз ГЕРХ ставиться, якщо людина відчуває симптоми печії два (і більше) рази на тиждень. Похилий вік, ожиріння і вагітність є найпоширенішими факторами ризику ГЕРХ.

Рефлюксна хвороба може значно знижувати якість життя людини. Тому важливо вчасно звертатися до лікаря. Лікування ГЕРХ в МЦ «Гармонія здоров’я» проводиться досвідченими гастроентерологами із застосуванням сучасних медикаментозних препаратів і терапевтичних протоколів.

Причини рефлюксу (ГЕРХ)

Стравохід має два сфінктери – м’язових кільця, здатних розкриватися і закриватися. Верхній сфінктер запобігає потраплянню їжі в трахею, в той час як нижній необхідний для того, щоб їжа, яка прослизнула в шлунок, не могла повернутися. Якщо нижній стравохідний сфінктер слабшає, шлунковий сік може закидатися в стравохід, викликаючи відчуття печіння і болю за грудиною. Це і є основна причина розвитку гастроезофагеального рефлюксу.

На відміну від слизової шлунку, яка спокійно витримує вплив соляної кислоти, що міститься в шлунковому соку, слизова стравоходу такою здатністю не володіє. Тому при контакті з кислим вмістом шлунку вона дратується і запалюється. Якщо ГЕРХ не лікувати, можуть розвинутися такі серйозні ускладнення, як стравохід Барретта (передраковий стан) і навіть рак.

Факторами, які провокують епізоди рефлюкс-езофагіту, є:

Це далеко не повний перелік чинників, які можуть викликати загострення ГЕРХ, тригери (причини) можуть варіюватися від пацієнта до пацієнта.

Гастроезофагеальний рефлюкс: симптоми

Основними проявами ГЕРХ є печія (відчуття печіння в ділянці грудної клітки) і регургітація (відрижка вмісту шлунку). Спостерігаються й інші симптоми:

При легкому перебігу гастроезофагеального рефлюксу симптоми з’являються періодично, при важкому – можуть бути присутніми постійно.

Діагностика ГЕРХ


Перед тим як лікувати печію, необхідно пройти ретельне медичне обстеження. Гастроентеролог складе історію хвороби і виконає фізичний огляд. Після цього він порекомендує інструментальні діагностичні тести.

Для діагностики гастроезофагеального рефлюксу найчастіше призначається езофагоскопія – ендоскопічне обстеження стравоходу, що припускає введення в нього тонкої трубки з мікровідеокамерою на кінці. Вона дозволяє лікарю детально оглянути слизову стравоходу і виявити патологію.

Додатково проводиться манометрія для визначення внутрішньостравохідного тиску і виявлення порушення функції нижнього сфінктера, а також 24-годинний моніторинг pH. Ці тести іноді використовуються для контролю ефективності лікування ГЕРХ.

Лікування ГЕРХ

Терапія направлена на усунення симптомів, запобігання подальшого ушкодження стравоходу і профілактику довгострокових ускладнень. Медикаментозне лікування ГЕРХ передбачає застосування препаратів наступних груп:

Лікарі МЦ «Гармонія здоров’я» підберуть ефективні лікарські препарати з урахуванням можливих побічних ефектів і поточного стану здоров’я пацієнта.

Важливе значення в лікуванні ГЕРХ має корекція способу життя, що включає нормалізацію ваги, зміну раціону, а також уникнення факторів, що викликають епізоди рефлюксу.

До хірургічного лікування вдаються тільки в тому випадку, якщо консервативна терапія не принесла успіху. Операція при рефлюкс-езофагіті називається фундоплікацією за Ниссеном. Суть хірургічного втручання полягає в зміцненні нижнього стравохідного сфінктера. Рішення про необхідність операції приймає лікар з урахуванням індивідуальних особливостей і потреб пацієнта.

Будник Марія Олександрівна
Автор:Будник Марія Олександрівна Гастроентеролог кардіолог сімейний лікар терапевт. Лікар вищої кваліфікаційної категорії
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гастроентеролога
      790 грн
    • Консультація повторна гастроентеролога
      630 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка, нирки)
      810 грн
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка)
      580 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Ліпідограма (тригліцериди, холестерин, холестерин ліпопротеїдів високої, низької, дуже низької щільності, коефіцієнт атерогенності)
      350 грн
    • Біохімія загальна (білірубін загальний, прямий, непрямий, АЛТ, АСТ, ЛФ, креатинін, сечовина, загальний білок, глюкоза)
      490 грн
    Інструментальні дослідження
    • Відеоколоноскопія
      2400 грн
    • Відеоезофагогастродуоденоскопiя
      1700 грн