Жовчнокам’яна хвороба характеризується формуванням конкрементів (каменів) у жовчному міхурі. Основною причиною захворювання є порушення в складі жовчі. Камені перешкоджають її відтоку і дратують слизову жовчного міхура, що є причиною симптомів і ускладнень жовчнокам’яної хвороби.

Розрізняють два види жовчних каменів. Холестеринові утворення світлі. Зустрічаються у 80% випадків. Пігментні камені – це дрібні темні конкременти, що складаються з солей білірубіну і кальцію – речовин, що містяться в жовчі. Вони частіше формуються у людей, які страждають від цирозу печінки, інфекції жовчних шляхів, спадкових захворювань крові.

Лікування жовчнокам’яної хвороби в МЦ «Гармонія здоров’я» проводиться досвідченими гастроентерологами із застосуванням сучасних терапевтичних методів. Якщо потрібна операція з видалення жовчного міхура, в більшості випадків вона проводиться мінімально-інвазивним шляхом, що дозволяє відновити здоров’я в найкоротші терміни.

Камені в жовчному: причини і фактори ризику

Основною причиною формування каменів є присутність в жовчі певних речовин в концентрації, наближеної до меж їх розчинності. Коли жовч згущується, холестерин та інші її компоненти випадають у вигляді мікроскопічних кристалів, які з часом зростають і об’єднуються, утворюючи камені.

Ризик формування конкрементів збільшується з віком. Жінки схильні до захворювання більшою мірою, ніж чоловіки. До додаткових факторів ризику відносяться:

Оскільки вагітність і прийом протизаплідних таблеток можуть уповільнювати активність жовчного міхура, жінки, які перенесли багатоплідну вагітність або тривалий час приймали оральні контрацептиви, схильні до вищого ризику жовчнокам’яної хвороби.

Камені в жовчному: симптоми

Конкременти можуть сильно відрізнятися за розміром, а також бути одиничними і множинними. У більшості випадків жовчнокам’яна хвороба протікає безсимптомно. Деякі люди відчувають біль у верхній правій частині живота. Додаткові ознаки:

Коли конкремент блокує жовчний протік, виникає різкий біль, який називається жовчною колькою. Вона буває настільки сильною, що людина потребує невідкладної медичної допомоги.

Діагностика

На початковому етапі жовчнокам’яної хвороби лікар вислухає скарги пацієнта, складе історію хвороби, проведе фізичний огляд. Потім призначаються додаткові лабораторні та інструментальні методи діагностики. Для перевірки функції печінки і підшлункової залози призначаються аналізи крові.

Найпоширеніший спосіб підтвердження діагнозу – проведення УЗД. Якщо є підозра на те, що жовчні протоки заблоковані камінням, виконується ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія. Вона передбачає введення ендоскопа через рот в травний тракт. З його допомогою в жовчні протоки надходить спеціальний барвник, щоб зробити їх більш контрастними. Якщо в ході процедури виявляються конкременти, що блокують протоки, вони відразу ж видаляються.

Лікування каменів у жовчному міхурі


Пацієнтам, які мають протипоказання до хірургії або з яких-небудь причин не бажають проводити операцію, призначаються лікарські препарати, що розчиняють конкременти. Однак терапія не завжди ефективна. Крім цього, камені утворюються знову, як тільки пацієнт перестає приймати ліки.

Також існує методика дроблення жовчних каменів ультразвуком. Вона пов’язана з певним ризиком ускладнень, тому застосовується рідко.

Основним способом лікування жовчнокам’яної хвороби є видалення жовчного міхура (холецистектомія). При інфекції або гострому запаленні операції передує курс лікування антибактеріальними препаратами. Жовчний міхур не грає істотної ролі в процесі травлення. Після видалення органу жовч як і раніше виробляється печінкою і потрапляє безпосередньо в тонкий кишківник.

Холецистектомія може проводитися двома способами. Відкрита операція передбачає виконання одного великого розрізу в черевній стінці. Але в більшості випадків застосовується мінімально-інвазивний підхід. Він передбачає отримання доступу до жовчного міхура через кілька невеликих проколів. Така операція менш травматична, пов’язана з меншим ризиком кровотечі та інфекції, характеризується коротшим терміном відновлення. Крім цього, після неї не залишається великих, помітних рубців.

Чорновіл Анастасія Олександрівна
Автор:Чорновіл Анастасія Олександрівна Гастроентеролог сімейний лікар терапевт
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гастроентеролога
      790 грн
    • Консультація повторна гастроентеролога
      630 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка, нирки)
      810 грн
    • УЗД черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка)
      580 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Ліпідограма (тригліцериди, холестерин, холестерин ліпопротеїдів високої, низької, дуже низької щільності, коефіцієнт атерогенності)
      350 грн
    • Біохімія загальна (білірубін загальний, прямий, непрямий, АЛТ, АСТ, ЛФ, креатинін, сечовина, загальний білок, глюкоза)
      490 грн
    Інструментальні дослідження
    • Відеоколоноскопія
      2400 грн
    • Відеоезофагогастродуоденоскопiя
      1700 грн