Гіперплазія ендометрію – це захворювання, що характеризується надмірним розростанням клітин внутрішньої оболонки матки. Найбільш поширеним симптомом є аномальна маткова кровотеча. Іноді гіперплазія не потребує лікування та проходить самостійно. У разі наявності симптомів або ризику злоякісної трансформації призначається гормональна терапія або хірургічна операція.

У мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться якісна діагностика та результативне лікування всіх видів гіперплазії ендометрію матки з урахуванням характеру та типу захворювання, а також індивідуальних потреб пацієнтки.

Види хвороби

За характером змін, що відбуваються у слизовій оболонці, яка вистилає матку, розрізняють кілька типів захворювання:

  1. Залозиста. Різновид гіперплазії, що характеризується розростанням залозистої тканини. Збільшення та зміна форми залоз призводять до потовщення функціонального шару. Залозиста гіперплазія ендометрію може протікати в активній або хронічній формі.
  2. Залозисто-кістозна. Відрізняється від попереднього типу захворювання формуванням кіст у слизовій матки. Вони утворюються через закорковування залоз клітинами, що активно діляться. Лікування залозисто-кістозної гіперплазії ендометрію може бути як медикаментозним, так і хірургічним.
  3. Базальна. Характеризується розростанням базального ендометріального шару, внаслідок чого формуються поліпи ендометрію. У міру прогресування функціональний шар ендометрію стоншується, що відбивається на його характерних циклічних змінах, які стають менш помітними.
  4. Аденоматозна. Ендометріальні залози не тільки розростаються, але й структурно змінюються. У нормі вони розділені епітеліальними перегородками, але при атиповій формі захворювання залози групуються – іноді одна з них з’являється всередині іншої. Лікування аденоматозної гіперплазії ендометрію важливо починати своєчасно, оскільки присутній ризик безпліддя та злоякісної трансформації.

Також розрізняють просту та складну гіперплазію. У першому випадку розростання ендометріальної тканини відбувається через збільшення залоз, але їх розташування стосовно одна одної не змінюється. При атипових проявах порушується структура ядра клітин. При складній формі захворювання формуються неоднорідні групи залоз. У разі наявності атипії існує високий ризик злоякісності (близько 30%).

Причини

Гіперплазія ендометрію викликана надлишком гормону естрогену, вироблення якого не стримується прогестероном. Імовірність такого дисбалансу збільшують певні фактори, як-от:

Незалежно від причин, лікування гіперплазії ендометрію матки починається з визначення типу захворювання.

Симптоми

Іноді захворювання перебігає, ніяк себе не проявляючи. У деяких пацієнток можуть спостерігатися такі симптоми:

Симптоми гіперплазії ендометрію неспецифічні, тому правильний діагноз може поставити тільки кваліфікований лікар.

Діагностика

Основна клінічна ознака захворювання – аномальні маткові кровотечі. Приблизно в 10-30% випадків воно перебігає безсимптомно, через що передракові зміни та рак ендометрію можуть бути виявлені на пізній стадії. Тому пацієнткам, що належать до групи онкологічного ризику, рекомендується проходити профілактичне УЗД статевих органів не менше ніж 2 рази на рік навіть у разі відсутності ознак гіперплазії ендометрію.

Основними методами діагностики є:

  1. Трансвагінальне УЗД. Дозволяє визначити товщину ендометрію й однорідність його структури. При цій формі дослідження ультразвуковий датчик вводиться в піхву.
  2. Гістероскопія. Вважається «золотим стандартом» обстеження пацієнтів із підозрюваною гіперплазією ендометрію. Дає можливість не тільки візуально оцінити внутрішню структуру матки, але й отримати зразок тканини для мікроскопічного аналізу.
  3. Гістологічне дослідження. Дозволяє розглянути ендометріальні клітини під мікроскопом й оцінити ступінь їх атипії.
  4. Вишкрібання при гіперплазії матки може також використовуватися як спосіб отримання зразка для гістопатологічного аналізу.

Лікування гіперплазії ендометрію

Ще порівняно недавно лікарі вважали, що гіперплазія – це ще не рак, але матку краще видалити. Сучасний підхід не такий радикальний. При виборі методу лікування лікарі повинні враховувати такі фактори:

Консервативна терапія передбачає вживання гормональних препаратів. Хірургічне лікування рекомендується пацієнткам, які не збираються більше мати дітей, в таких випадках:

Для пацієнток у постменопаузі найбільш оптимальним методом лікування гіперплазії ендометрію є оперативне видалення матки, обох фаллопієвих труб і яєчників. Питання про резекцію яєчників для пацієнток у репродуктивному віці вирішується на індивідуальній основі. Видалення маткових труб рекомендується всім пацієнткам, оскільки такий крок дозволяє зменшити ризик раку яєчників.

У разі гіперплазії з атипією можливість розвитку раку ендометрію істотно підвищується. Тому гістеректомія (видалення матки) рекомендується всім жінкам, які більше не збираються мати дітей.

Переваги лікування гіперплазії ендометрію в мережі центрів «Гармонія здоров’я»

Успішність терапії багато в чому залежить від точної діагностики та правильно підібраної тактики лікування. У клініках «Гармонія здоров’я» прийом ведуть висококваліфіковані гінекологи, що мають великий досвід у діагностуванні й усуненні гіперпластичних процесів ендометрію. Незалежно від вибраного методу, ви можете бути впевнені в тому, що це оптимальне рішення, яке враховує повну картину вашого захворювання.

Романяк Тетяна Миколаївна
Автор:Романяк Тетяна Миколаївна Акушер-гінеколог, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гінеколога
      890 грн
    • Консультація гінеколога-ендокринолога
      1070 грн
    • Консультація повторна гінеколога в процесі лікування
      790 грн
    • Консультація повторна гінеколога-ендокринолога
      790 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД транспіхвове (матка, яєчники)
      640 грн
    • КТГ (запис серцебиття плоду)
      550 грн
    Амбулаторне лікування
    • Кольпоскопія з відеовізуалізацією
      710 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Бактеріоскопічне дослідження виділень з ССШ у жінок з визначенням ступеню чистоти піхви
      270 грн
    • Цитоморфологічне дослідження зішкрібу шийки матки та вагіни
      280 грн
    • Рідинна цитологія (ПАП - ТЕСТ)
      780 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК вірусу папіломи людини (ВПЛ) 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 типів. Кількісне визначення в режимі Real-time
      660 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Chlamydia trachomatis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Trichomonas vaginalis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Candida albicans (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн