Вірус папіломи людини – поширене інфекційне захворювання. За статистикою, його носіями є майже три чверті сексуально активних дорослих людей по всьому світу.

Наразі відомі понад 100 типів ВПЛ. З них понад 40 вражають статеві органи, а 15 здатні викликати рак. Найбільш поширеними типами ВПЛ, що провокують рак шийки матки, є віруси 16-го та 18-го типів. Віруси 6-го й 11-го типів відповідальні за 90% випадків розвитку гострих кондилом – бородавок, що вражають геніталії та ділянку ануса.

Як передається папіломавірус


Зараження ВПЛ зазвичай відбувається під час статевого контакту. При цьому інфікована людина може не підозрювати, що вона є носієм ВПЛ, оскільки в більшості випадків вірус ніяк себе не проявляє. Ризик зараження значно підвищується, якщо у статевого партнера присутні гострі кондиломи.

У рідкісних випадках інфікована мати може передати вірус дитині під час пологів. Це іноді призводить до розвитку в новонародженого стану, який називається рецидивним респіраторним папіломатозом. Він характеризується появою в горлі й дихальних шляхах множинних бородавчастих утворень.

Папіломавірусна інфекція людини: симптоми

Часто ВПЛ ніяк себе не проявляє й інфекція зникає самостійно протягом 1-2 років. Однак деякі типи вірусу зберігаються та призводять до аномалій у клітинах статевих органів.

Деякі штами папіломавірусу людини, що належать до групи низького ризику, провокують розвиток гострих кондилом. Іноді генітальні бородавки непомітні, виявляються тільки при медичному огляді. В інших випадках вони виростають до великих розмірів (понад 1 см), вражають великі ділянки статевих органів і значно знижують якість життя людини.

Зараження штамами ВПЛ високого ризику пов’язане з підвищеною ймовірністю розвитку онкологічних захворювань, зокрема раку шийки матки, вульви, піхви, ануса та статевого члена.

Вірус ВПЛ у чоловіків часто ніяк себе не проявляє. Однією з головних ознак є гострі кондиломи на статевому члені або в ділянці ануса. У жінок бородавки можуть виникати на шкірі вульви, у піхві, на шийці матки та навколо ануса.

Діагностування ВПЛ

Лікар може діагностувати вірус папіломи у разі наявності гострих кондилом. Якщо їх немає, рекомендується проведення одного або декількох діагностичних досліджень:

  1. Кольпоскопія. Огляд жіночих статевих органів за допомогою спеціального приладу – кольпоскопа. Під час дослідження лікар обробляє тканини оцтовою кислотою. Ацетобілий епітелій вказує на можливе враження ВПЛ або дисплазію шийки матки.
  2. Тест Папаніколау. Гінеколог збирає зразки клітин шийки матки для подальшого лабораторного аналізу. ПАП-тест дозволяє виявити аномалії в клітинах, які згодом можуть призвести до розвитку раку.
  3. ПЛР-діагностика. Це аналіз зразків клітин, які беруться в жінок з цервікального каналу, а в чоловіків – з уретри. Сучасні ПЛР-тести мають високу чутливість і допомагають не тільки виявити наявність ВПЛ, але й визначити ступінь вірусного навантаження на організм. Ці можливості дозволяють планувати лікування й оцінювати ступінь його ефективності.

Якісне діагностування має вирішальне значення в успішності терапії вірусу папіломи. У медичному центрі «Гармонія здоров’я» обстеження пацієнтів проводиться досвідченими лікарями, а всі аналізи виконуються на сучасному високоточному обладнанні.

Лікування ВПЛ-інфекції

Здорова імунна система самостійно справляється з вірусом. Приблизно в половини людей ВПЛ проходить самостійно через 8 місяців. При ослабленому імунітеті інфекція часто рецидивує.

Наявні наразі методи лікування спрямовані на усунення гострих кондилом. Для цього застосовуються такі терапевтичні тактики:

  1. Кріотерапія. Видалення генітальних бородавок холодом (рідким азотом). Лікар підбирає зонд і налаштовує глибину впливу з урахуванням розміру та локалізації патологічної ділянки. Під впливом холоду в оброблюваних тканинах виникає некроз. У процесі загоєння відмерлі тканини відторгаються, а рана, що утворилася, покривається новим епітелієм.
  2. Лазеротерапія. Лазерна енергія викликає виражені деструктивні зміни в уражених тканинах. Одночасно з цим відбувається випарювання внутрішньоклітинної та міжклітинної рідини. Після процедури оброблена ділянка покривається скоринкою, яка протягом декількох днів відпадає.
  3. Діатермоелектрокоагуляція. На кондиломи впливають високочастотним струмом, що викликає термічне розплавлення ураженої вірусом ВПЛ тканини з одночасною коагуляцією судин. Після лікування на обробленій поверхні шкіри утворюється струп, який відторгається через 5-7 днів. Повне загоєння відбувається через 4-6 тижнів.

Прогноз захворювання залежить від типу ВПЛ, вірусного навантаження, наявності супутніх патологій, стану імунної системи та інших факторів, які ускладнюють перебіг хвороби. Лікування ВПЛ в Києві у клініці «Гармонія здоров’я» проводиться досвідченими лікарями із застосуванням сучасних терапевтичних протоколів, що дозволяють мінімізувати ризик довгострокових наслідків захворювання.

Тараненко Юлія Василівна
Автор:Тараненко Юлія Василівна Акушер-гінеколог. Лікар першої кваліфікаційної категорії
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гінеколога
      890 грн
    • Консультація гінеколога-ендокринолога
      1070 грн
    • Консультація повторна гінеколога в процесі лікування
      790 грн
    • Консультація повторна гінеколога-ендокринолога
      790 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД транспіхвове (матка, яєчники)
      640 грн
    • КТГ (запис серцебиття плоду)
      550 грн
    Амбулаторне лікування
    • Кольпоскопія з відеовізуалізацією
      710 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Бактеріоскопічне дослідження виділень з ССШ у жінок з визначенням ступеню чистоти піхви
      270 грн
    • Цитоморфологічне дослідження зішкрібу шийки матки та вагіни
      280 грн
    • Рідинна цитологія (ПАП - ТЕСТ)
      780 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК вірусу папіломи людини (ВПЛ) 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 типів. Кількісне визначення в режимі Real-time
      660 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Chlamydia trachomatis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Trichomonas vaginalis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Candida albicans (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн