Кістою яєчника в гінекології називають капсулу, заповнену рідким або напіврідким вмістом. Хоча виявлення кістозних утворень викликає у жінок сильне занепокоєння, більшість з них не шкідлива і носить доброякісний характер. Проте важливо своєчасно обстежуватися у гінеколога, оскільки деякі кісти можуть викликати серйозні ускладнення.

В мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться діагностика і лікування всіх видів гінекологічних захворювань, в тому числі кіст яєчників. Тут застосовуються сучасні методи терапії, що дозволяють успішно впоратися з проблемою без хірургічного втручання для зберігання оваріального резерву. Якщо без операції все ж не обійтися, в більшості випадків вона проводиться лапароскопічним шляхом. Такий підхід дозволяє зберегти максимальну кількість тканини яєчника і уникнути зниження оваріального резерву. Плюс після таких втручань не залишається помітних шрамів, а відновлення проходить набагато швидше.

Види

Розрізняють три основних типи новоутворень:

  1. Функціональні. Розвиваються в рамках менструального циклу, зазвичай нешкідливі і через час проходять самостійно. Операція з видалення кісти в більшості випадків не потрібна.
  2. Ендометріоїдні.
  3. Кістозні пухлини (тератоми, цистаденома).

Деякі кістозні утворення можуть бути злоякісними. Найчастіше вони зустрічаються у жінок, які перенесли менопаузу, або у молодих жінок зі спадковими генними мутаціями.

Ознаки та симптоми

Більшість кіст ніяк себе не проявляє. У міру розвитку кістозне новоутворення може ставати занадто великим і тиснути на сусідні органи. Стінки кістозного утворення розтягуються. З’являються такі симптоми, як:

Всі перераховані вище симптоми є показанням для проведення операції з видалення кісти яєчника, якщо консервативне лікування не принесло бажаного результату.

Причини

Більшість кістозних утворень розвивається в рамках менструального циклу. Вони називаються функціональними і виникають в основному в період статевого дозрівання або під час менопаузи. Кісти цього типу бувають:

  1. Фолікулярними. У нормі яйцеклітина оточена капсулою, відомою як фолікул. Якщо ця капсула не рветься і не звільняє яйцеклітину (не відбувається овуляція), фолікул може поступово заповнитися рідиною і перетворитися в кісту.
  2. Лютеїновими. Це кісти жовтого тіла ― тимчасової залози, яка виникає після виходу яйцеклітини з овариального фолікула в другій (лютеїновій) фазі менструального циклу. У нормі заліза зникає самостійно. Але за певних гормональних порушеннях може заповнитися кров’ю і трансформуватися в кісту.

Видалення кісти яєчника (лапароскопічне або звичайне) при функціональних кістозних утвореннях рекомендується тільки після незадовільної консервативної терапії.

Цистаденоми формуються з епітеліальних клітин. Вони мають гладку, еластичну капсулу, заповнену серозною рідиною. Носять доброякісний характер.

Існують також дермоїдні кісти, які зустрічаються набагато рідше. Вони формуються з трьох зародкових пластів і містять в собі потові і сальні залози, частинки волосся і шкіри, а також жирової, кісткової і нервової тканин. Кістозні утворення цього типу можуть поступово витісняти тканину яєчника і в рідкісних випадках ставати злоякісними. Тому лікування передбачає цистектомію кісти яєчника.

Діагностика

Оскільки захворювання найчастіше протікає безсимптомно, воно нерідко виявляється випадково ― під час гінекологічного обстеження або при виконанні УЗД з іншої причини.

Вартість операції з видалення кісти яєчника варіюється в залежності від типу новоутворення та складності операції. Тому перед призначенням лікування лікар проводить ретельний фізичний огляд і направляє пацієнтку на УЗД.

Ультразвукове дослідження ― це безпечна і безболісна методика, що дозволяє детально оцінити характер, розмір і точне положення кісти. Також можуть бути призначені інші аналізи:

Якісна діагностика і подальше видалення кісти яєчника в Києві із застосуванням сучасного лапароскопічного підходу проводяться в мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я».

Лікування

Функціональні кісти зазвичай проходять самостійно. Лікар може запропонувати спостерігати за новоутворенням деякий час, щоб переконатися, що воно не збільшується і не загрожує ускладненнями. Хірургічна операція може знадобитися, якщо кіста:

В мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» найчастіше проводиться лапароскопічне видалення кісти яєчника, вартість якого повністю виправдана численними перевагами.

В ході операції лікар замість одного великого розрізу робить кілька невеликих проколів в черевній стінці. В один з них вводиться спеціальний інструмент, оснащений відеокамерою і джерелом світла, ― лапароскоп. З його допомогою лікар може стежити за своїми маніпуляціями і діяти з максимальною точністю. Решта розрізів потрібні для введення мініатюрних хірургічних інструментів, за допомогою яких видаляється кіста.

Лікарі «Гармонії здоров’я» часто рекомендують лапароскопічної цистектомію, оскільки післяопераційне відновлення пацієнток відбувається швидше, ніж при стандартному хірургічному підході. Крім цього, малоінвазивна операція пов’язана з меншим ризиком кровотечі та інфекції, а також дозволяє досягти чудових естетичних результатів ― шрами після такого хірургічного втручання практично не видно.

Однак якщо у лікаря є підозри, що кіста яєчника може бути злоякісною, виконується стандартна операція. Великий розріз дозволяє хірургу детально вивчити тканини кісти і максимально акуратно видалити її та уражені навколишні тканини.

Досвідчені лікарі мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» підберуть план терапії, який максимально відповідає характеру захворювання і вашим персональним потребам. Який би терапевтичний підхід не був обраний, ви можете розраховувати на якісне та ефективне лікування.

Монастирна Анастасія Євгенівна
Автор:Монастирна Анастасія Євгенівна Aкушер- гінеколог
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація гінеколога
      890 грн
    • Консультація гінеколога-ендокринолога
      1070 грн
    • Консультація повторна гінеколога в процесі лікування
      790 грн
    • Консультація повторна гінеколога-ендокринолога
      790 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД транспіхвове (матка, яєчники)
      640 грн
    • КТГ (запис серцебиття плоду)
      550 грн
    Амбулаторне лікування
    • Кольпоскопія з відеовізуалізацією
      710 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Бактеріоскопічне дослідження виділень з ССШ у жінок з визначенням ступеню чистоти піхви
      270 грн
    • Цитоморфологічне дослідження зішкрібу шийки матки та вагіни
      280 грн
    • Рідинна цитологія (ПАП - ТЕСТ)
      780 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК вірусу папіломи людини (ВПЛ) 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 типів. Кількісне визначення в режимі Real-time
      660 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Chlamydia trachomatis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Trichomonas vaginalis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Candida albicans (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн