Гострим панкреатитом називають запалення підшлункової залози, що викликає раптовий і сильний біль в животі. Орган розташований справа наліво у верхній частині живота. Підшлункова залоза виробляє травні соки і деякі гормони, включаючи інсулін. Панкреатит зазвичай розвивається в результаті затикання проток жовчними каменями або внаслідок тривалого вживання алкоголю.

У більшості випадків напади захворювання не призводять до серйозних наслідків, і пацієнти після лікування швидко відновлюються. Однак у невеликої частини людей розвиваються ускладнення, що вимагають інтенсивної медичної допомоги. В медцентрах «Гармонія здоров’я» лікування гострого панкреатиту завжди починається з визначення та усунення причин, що його викликали. Такий підхід дозволяє швидко і ефективно купірувати напад і не допустити рецидиву хвороби в майбутньому.

Причини гострого панкреатиту

У нормі підшлункова залоза виділяє панкреатичний сік через протоку у дванадцятипалу кишку. Сік містить неактивні ферменти та інгібітори – речовини, які нейтралізують будь-які ферменти, що активуються на шляху до дванадцятипалої кишки. Затикання протоків підшлункової залози жовчним каменем блокує відтік панкреатичного соку. Активовані ферменти накопичуються в підшлунковій залозі, пригнічують інгібіторів і починають перетравлювати клітини органу. Це викликає сильне запалення.

Крім каменів, гостре запалення підшлункової залози може бути викликано алкоголем. Алкогольний панкреатит діагностується у людей, що зловживають спиртними напоями протягом тривалого часу.

До менш поширених причин захворювання відносяться:

Діагноз ідіопатичний панкреатит означає, що причини, що викликали захворювання, невідомі.

Гострий панкреатит: симптоми

Найчастішою ознакою гострого запалення підшлункової залози є біль в животі. В основному вона має наступний характер:

Крім больового синдрому, симптоми гострого панкреатиту містять:

У дуже важких випадках, коли запалення супроводжується інфекцією або кровотечею, можуть виникнути такі симптоми:

Якщо кров’яний тиск падає до критичного мінімуму, органи не отримують достатньої кількості крові для нормального функціонування. Це дуже небезпечний стан, який називається «циркуляторним шоком» і вимагає невідкладної медичної допомоги.

Діагностика гострого панкреатиту

Постановка діагнозу може бути утруднена, оскільки ознаки і симптоми гострого панкреатиту неспецифічні. Обстеження зазвичай містить збір анамнезу, фізичний огляд, а також лабораторні та інструментальні дослідження. Діагностика ґрунтується на трьох наступних факторах:

Одним з найдоступніших методів медичної візуалізації залишається ультразвукова діагностика гострого панкреатиту. Атипова ультрасонографічна картина відбивається, перш за все, в зниженні ехощільності підшлункової залози і нечіткості її контурів.

Лабораторна діагностика гострого панкреатиту містить ряд аналізів, доцільність проведення кожного з яких визначається лікарем з урахуванням клінічної картини захворювання.

Гостре запалення підшлункової залози: лікування

Головними цілями лікування є зменшення вираженості запального процесу і усунення першопричини.

При м’якій формі хвороби призначається стандартна підтримувальна терапія, яка передбачає прийом знеболювальних і внутрішньовенну дегідратацію. Також хворим з сильною нудотою і блювотою протягом перших кількох днів рекомендується харчовий спокій.

При помірно важкій і важкій формах захворювання показано лікування гострого панкреатиту в стаціонарі. Це пов’язано з ризиком розвитку потенційно небезпечних для життя ускладнень, таких як пошкодження серця, легенів і нирок. Терапія містить:

Хірургічне лікування гострого панкреатиту, як правило, показано при жовчнокам’яній формі хвороби. Вона призводить до рецидиву у 30—50% пацієнтів після початкового гострого нападу. Хірургічне видалення жовчного міхура (холецистектомія) часто рекомендується хворим, щоб запобігти загостренню в майбутньому.

У літніх людей з серйозними проблемами зі здоров’ям видалення жовчного міхура може бути небезпечним. У цьому випадку проводиться ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія для розширення просвіту жовчної протоки. Це дозволяє камінню вийти з жовчного міхура і запобігти рецидиву гострого панкреатиту.

Переваги лікування гострого панкреатиту в медичних центрах «Гармонія здоров’я»

Лікування пацієнтів з гострим запаленням підшлункової залози здійснюється багатопрофільною командою лікарів, що містить гастроентерологів, фахівців УЗД-діагностики, хірургів і експертів в інших областях медицини. Спільно вони розробляють план лікування, що відповідає характеру захворювання і індивідуальним потребам кожного пацієнта.

Велика роль в успішності терапії гострого панкреатиту відводиться якісній діагностиці. Медичні центри «Гармонія здоров’я» мають у своєму розпорядженні найсучасніше діагностичне обладнання. Воно дозволяє знайти точну причину запалення і вибрати найефективнішу терапевтичну тактику.

Звертаючись до центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевненими у високій якості медичної допомоги.

Тяпкін Ілля Валерійович
Автор:Тяпкін Ілля Валерійович Хірург, проктолог, ендоскопіст
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація хірурга
      790 грн
    • Консультація повторна хірурга
      630 грн
    Амбулаторне лікування
    • Зняття швів
      370 грн
    • Хірургічна обробка рани (перев'язка І категорії)
      370 грн
    • Видалення ліпоми, атероми (1 шт.)
      3770 грн
    • Оперативне лікування врослого нігтя зі збереженням нігтьової пластини
      3380 грн
    Стаціонарне лікування
    • Пупкова грижа, грижа білої лінії живота
      9910 грн
    • Лапароскопічна апендектомія І категорії складності
      17810 грн
    • Лапароскопічна холецистектомія ІІ катгорії складності
      19670 грн