Перитоніт — локалізоване в одній ділянці або широке запалення очеревини. Проявляється сильним болем у животі, нудотою і блювотою, високою температурою, труднощами з випорожненням кишечника і відходженням газів. Стан пацієнта при цьому захворюванні завжди важкий. Якщо хворому вчасно не буде проведена операція, то з великою ймовірністю (20—50%) можливий летальний результат. Тому при появі вищевказаних симптомів звернення до лікаря не можна відкладати ні на хвилину.

Причини і діагностика захворювання


Основна причина гострого перитоніту — інфекційне ураження. Мікроорганізми можуть бути як занесені ззовні, так і переміститися з потоком крові з інших органів. У першому випадку інфекція проникає в черевну порожнину при пораненні, тривалому використанні катетерів або некваліфікованому оперативному втручанні.

Гнійний перитоніт в переважній більшості випадків розвивається у вигляді ускладнення патологій внутрішніх органів, що були раніше. Це можуть бути:

Причинами запального процесу можуть стати не тільки інфекційні чинники, а й деякі хімічні агенти, які при проникненні в очеревину руйнують її тканини і сприяють формуванню гнійних вогнищ.

Діагностика перитоніту ґрунтується на клінічній картині і виявленні типових симптомів. Для підтвердження запалення очеревини використовують УЗД, рентгенографію, гінекологічне та ректальне обстеження, лабораторні аналізи.

Лікування перитоніту

Лікується перитоніт оперативним шляхом. Підтверджений діагноз запалення очеревини — підстава для ургентного хірургічного втручання, тактика якого залежить від причини захворювання.

При всіх формах перитоніту операція виконується за однаковим алгоритмом:

  1. Робиться серединна лапаротомія. Якщо джерело перитоніту точно відоме до операції, то можуть бути використані і інші доступи. При наявності в черевній порожнині великої кількості гнійного або серозного вмісту рідкий ексудат видаляється спеціальним хірургічним відсмоктувачем.
  2. Виявляється і усувається вогнище запалення. Якщо видалити його з яких-небудь причин неможливо, то він ізолюється тампонами. Ліквідація джерела перитоніту передбачає ушивання перфорованої ділянки, видалення апендикса або змертвілого місця кишки.
  3. Під час операції при перитоніті здійснюють санацію черевної порожнини, видалення залишкового ексудату і гною. Для цього використовують стерильні хірургічні інструменти і матеріали — електровідсмоктувачі, тупфери і марлеві тампони. Всі процедури проводяться вкрай акуратно, дбайливо, оскільки найменший необережний рух може додатково травмувати слизову оболонку запаленого кишечника.
  4. Забезпечується декомпресія тонкої кишки для вільного пасажу її вмісту. Для цього в кишечник вводиться спеціальний зонд.
    Після того як черевна порожнина буде звільнена від гною, вона обробляється розчином антибіотиків широкого спектра дії. Доза медикаментів підбирається з таким розрахунком, щоб забезпечити достатню концентрацію активної речовини в ексудаті.

Залежно від клініки перитоніту, ступеня його тяжкості після втручання вирішується питання про те, дренувати черевну порожнину протягом деякого часу або зашити її наглухо. Введення дренажних пристосувань показано лише пацієнтам, прооперованим з приводу розлитого гнійного запалення очеревини. У всіх інших випадках операційний розріз зашивається наглухо, оскільки закрита черевна порожнина ефективніше справляється з інфекцією.

Післяопераційний період і профілактика

Успішність лікування перитоніту залежить від тактики ведення післяопераційного періоду. Терапевтичні заходи в цей час спрямовані на боротьбу з інфекцією, інтоксикацією організму і усунення фізіологічних порушень, викликаних перенесеним запальним процесом. Повнота і інтенсивність лікувальних маніпуляцій залежать від поширеності перитоніту. Особлива увага повинна бути приділена поповненню дефіциту рідини і відновленню об’єму циркулюючої крові.

Профілактика перитоніту полягає в своєчасному виявленні та лікуванні основних захворювань, що послужили фоном для розвитку запалення очеревини. При ранньому зверненні в клініку ці патології успішно ліквідуються за допомогою сучасних і ефективних методів.

Шевчук Михайло Володимирович
Автор:Шевчук Михайло Володимирович Хірург, проктолог
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація хірурга
      790 грн
    • Консультація повторна хірурга
      630 грн
    Амбулаторне лікування
    • Зняття швів
      370 грн
    • Хірургічна обробка рани (перев'язка І категорії)
      370 грн
    • Видалення ліпоми, атероми (1 шт.)
      3770 грн
    • Оперативне лікування врослого нігтя зі збереженням нігтьової пластини
      3380 грн
    Стаціонарне лікування
    • Пупкова грижа, грижа білої лінії живота
      9910 грн
    • Лапароскопічна апендектомія І категорії складності
      17810 грн
    • Лапароскопічна холецистектомія ІІ катгорії складності
      19670 грн