Артроскопія колінного суглоба

Колінним суглобам доводиться нести основне навантаження при русі, тому їх пошкодження не рідкість у практиці лікаря-травматолога. Зазвичай пацієнти скаржаться на біль, набряк, деформацію коліна, неможливість встати на ногу. При таких симптомах терміново потрібна медична допомога. Одна з сучасних лікувально-діагностичних процедур — артроскопія колінного суглоба.

Суть втручання

Артроскопія — малотравматична хірургічна операція, метою якої є отримання максимально деталізованої картини структур зчленування та відновлення його анатомічної будови. Втручання сприяє швидкому поставленню діагнозу й допомагає усунути пошкодження. Ефективна процедура при лікуванні будь-якого великого зчленування: плечового, тазостегнового, гомілковостопного або колінного суглобів. Артроскопія іноді використовується і при травмах променево-зап’ясткової або ліктьової ділянки.

Операція виконується без розрізання тканин. Хірург робить у ділянці коліна лише невеликі проколи. Через отвори вводиться спеціальний прилад — артроскоп. Він являє собою трубку діаметром 4-5 мм. Приєднана до нього оптична система збільшує зображення в багато разів. За допомогою артроскопа хірург оглядає суглоб, визначає вид і ступінь руйнування його елементів і ліквідує пошкодження.

У коліні є 8 точок, через які можна проникнути у його порожнину. Найчастіше для втручання використовується передній доступ, який містить верхньолатеральний, нижньолатеральний і нижньомедіальний підходи. У такому разі робляться 3 проколи: для доступу до верхнього сегмента суглоба, для артроскопа та для робочого інструменту. Задній доступ (зовнішній або внутрішній) застосовується для відновлення задньої хрестоподібної зв’язки, а також у разі потреби у видаленні клаптя заднього рогу або синовіальної оболонки.

Кому показана артроскопія колінного суглоба

Ортопеди та травматологи МЦ «Гармонія здоров’я» призначають проведення артроскопії колінних суглобів у ситуаціях, коли консервативна терапія неможлива або не приносить поліпшення. Втручання проводиться для поставлення діагнозу або виконання лікувальних маніпуляцій при таких патологіях коліна:

  • розриви або надриви хрестоподібних зв’язок — як передньої, так і задньої;
  • нестабільність або вивих надколінка;
  • артрити, синовіти, бурсити;
  • розриви, тріщини, кісти меніска;
  • артрози й гемартрози;
  • порушення цілісності суглобової сумки;
  • удари або переломи колінних кісток;
  • контрактури (набуті обмеження рухливості);
  • надлишок рідини, підозра на наявність сторонніх тіл або кісткових осколків у порожнині зчленування;
  • пошкодження суглобового хряща.

Ця лікарська маніпуляція також проводиться з метою взяття біоматеріалу для мікроскопічного дослідження. Артроскопічна операція на колінному суглобі не робиться при загальному важкому інфекційному захворюванні пацієнта, серйозних травмах із повним руйнуванням суглобової капсули, гнійному запаленні зчленування.

Підготовка до операції

Для виявлення супутніх хвороб перед операцією пацієнт проходить призначене лікарем обстеження. Зазвичай це загальні аналізи крові та сечі. Якщо травматолог вважатиме за потрібне, то робиться УЗД коліна, ЕКГ й інші діагностичні процедури.

Протягом тижня до призначеної артроскопії забороняється пити алкоголь і курити. А в останні 12 годин перед процедурою хворий не повинен вживати їжу.

Методика проведення артроскопії

При проведенні артроскопії колінного суглоба наркоз пацієнтові дається загальний. Або йому забезпечується спінальна анестезія. Після досягнення знеболювання хірург-травматолог обробляє антисептиком операційне поле.

Потім у суглобову порожнину вводиться артроскоп. Лікар оглядає коліно зсередини, оцінює його загальний стан і реєструє виявлені пошкодження. Під час операції йде постійна відеофіксація. Далі лікар планує подальшу тактику операції. Використовуючи мікроскопічні, найтонші інструменти, фахівець може зміцнювати, видаляти, зашивати або реставрувати зруйновані частини зчленування.

Для забезпечення ясної видимості в порожнині суглоба та збільшення робочого простору використовується спеціальна артропомпа. Це своєрідний насос, що підтримує тиск в операційній зоні. Після закінчення хірургічних маніпуляцій усі інструменти виймають і проколи зашивають. В середньому операція на коліні з артроскопією триває 45-60 хвилин.

У стаціонарі пацієнт знаходиться близько трьох днів. Перев’язування коліна робляться за графіком. У період реабілітації після артроскопії призначають медикаментозну терапію й лікувальну фізкультуру.

© Автор статті: Лікар ортопед – травматолог, вертебролог – Ткач Юрій Миколайович<

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою