Ехогістеросальпінгографія (дослідження прохідності маткових труб)

У деяких пар причина безпліддя залишається невідомою, але приблизно в третині випадків неможливість зачаття пов’язана з жіночим фактором. У майже 3% безплідних жінок діагностуються аномалії матки, а у 16% – непрохідність маткових труб. Тому ретельне обстеження жіночих репродуктивних органів грає важливу роль в діагностиці причин безпліддя, і воно обов’язково проводиться перед початком допоміжних репродуктивних технологій, таких як внутрішньоматкова інсемінація або ЕКЗ.

Що таке ехогістеросальпінгографія


Це інформативний метод оцінки стану матки і прохідності маткових труб. Попри складну назву, це одна з найдоступніших і найменш інвазивних методик, що використовуються при діагностиці жіночого безпліддя. Дослідження дозволяє діагностувати такі патології, як спайки, перегородки, міоми, пухлини, поліпи або вогнища ендометріозу. Ці патології є поширеними причинами безпліддя або проблемного протікання вагітності.

Коли потрібно робити дослідження прохідності маткових труб

Ехогістеросальпінгографію краще планувати на першу половину циклу (12–14 день), коли зазвичай відбувається овуляція.

Попри те, що процедура вважається поширеною, для її проведення є і протипоказання:

 • вагітність або підозра на вагітність;
 • запальні захворювання піхви або матки;
 • маткова кровотеча;
 • ниркова/печінкова/серцева недостатність;
 • погані аналізи сечі;
 • інфекційні захворювання;
 • тромбофлебіт;
 • високий рівень лейкоцитів у крові.

Ще одне протипоказання – алергія на контрастну речовину (зустрічається дуже рідко).

Як підготуватися до ехогістеросальпінгографіі


Спочатку пацієнтка повинна пройти підготовчий етап, в рамках якого передбачається проведення наступних процедур/маніпуляцій:

 1. повноцінний гінекологічний огляд і забір біоматеріалу (мазок з піхви, цервікального каналу і шийки матки) для лабораторного дослідження;
 2. забір крові для підтвердження/спростування інфекційних захворювань;
 3. за тиждень до призначеної діагностичної процедури жінка повинна відмовитися від використання тампонів, введення в піхву таблеток/свічок/мазей;
 4. за дві доби до можливого обстеження слід припинити статеві контакти;
 5. перед ехогістеросальпінгографією потрібно відмовитися від спринцювання.

Якщо у жінки виявляється запалення, то спочатку проводиться лікування, потім береться повторний мазок і тільки після цього виконується ехогістеросальпінгографія.

Як проходить обстеження на прохідність маткових труб

Процедура проводиться в амбулаторних умовах. Пацієнтка розташовується на гінекологічному кріслі. На першому етапі лікар проводить трансвагінальне ультразвукове обстеження, щоб виключити патології матки і придатків. Первинний огляд також допомагає виявити вагітність, про яку пацієнтка не підозрювала.

На другому етапі гінеколог вводить в піхву гінекологічне дзеркало, яке допоможе йому побачити шийку матки. Після обробки шийки матки антисептиком (щоб не занести інфекцію в матку) і місцевим анестетиком (щоб зменшити неприємні відчуття) гінеколог вставить в канал шийки матки спеціальний катетер (за якими в матку будуть вводити контрастну речовину) і видалить дзеркало з піхви.

Пацієнтку просять розташуватися під рентгенівським апаратом. Після цього через катетер в матку буде введено контрастну речовину. При введенні речовини проводиться серія рентгенівських знімків. Після закінчення процедури катетер буде видалений.

Ехогістеросальпінгографія проходить під постійним сонографічним контролем. Зображення передається на монітор. Лікар оцінює стан матки і уважно спостерігає за тим, як контрастна речовина тече по маткових трубах.

Перевірка труб на прохідність триває в середньому близько півгодини. Нерідко під час процедури рідина допомагає усунути блокування труб, завдяки чому жінка знову може завагітніти.

Вартість ехогістеросальпінгографіі відносно невисока і повністю виправдана високою інформативністю цього методу діагностики.

Відразу ж після процедури жінка може відправитися додому. Методика не вимагає госпіталізації і подальшого відновлення. У перші години деякі пацієнтки відчувають дискомфорт і біль в животі. При появі таких симптомів необхідно терміново проконсультуватися з лікарем:

 • стійкі виділення з піхви з неприємним запахом;
 • біль внизу живота, що посилюється;
 • не пов’язане з іншими причинами підвищення температури тіла;
 • загальна слабкість і нездужання.

В мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» ехогістеросальпінгографія проводиться досвідченими гінекологами із застосуванням сучасного обладнання. Це дозволяє отримати максимально точні результати діагностики і звести до мінімуму можливість побічних ефектів.

Джерела

 1. National Center for Biotechnology Information. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3765383/” >Hysterosalpingocontrast sonography (HyCoSy): evaluation of the pain perception, side effects and complications.
 2. OneWelbeck Women’s Health. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://onewelbeck.com/womens-health/procedures/hysterosalpingo-contrast-sonography-hycosy/” >Hysterosalpingo Contrast Sonography (HyCoSy).
 3. Women’s Imaging. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://womensimaging.net.au/what-we-do/gynaecology/hysterosalpingo-contrast-sonography/#:~:text=HyCoSy%20(hystero%2Dsalpingo%20contrast%20sonography,infertility%20is%20known%20or%20suspected”>Hysterosalpingo Contrast Sonography (HyCoSy).
 4. National Center for Biotechnology Information. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207475/#:~:text=Contraindications%20to%20performing%20HyCoSy%20should,active%20pelvic%20infection%20or%20pregnancy.&text=As%20such%20it%20is%20best,phase%20of%20the%20menstrual%20cycle.”>Hysterosalpingo-foam sonography: patient selection and perspectives.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД малої миски (гінекологічне: матка, яєчники) трансабдомінально 410 грн
УЗД транспіхвове (матка, яєчники) 470 грн
Кольпоскопія з відеовізуалізацією 390 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація гінеколога 550 грн
Консультація гінеколога-ендокринолога 700 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна гінеколога в процесі лікування 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою