Фолікулометрія

Фолікулометрією називається серія УЗД-сканувань, які проводяться для відстеження росту фолікулів у яєчниках. Виконується з дев’ятого по двадцятий день менструального циклу (при циклі тривалістю 28 днів). Метод допомагає визначити точний час овуляції. Кожне УЗ-сканування займає приблизно пів години. Зазвичай за менструальний цикл потрібні 4-5 обстежень.

У чому суть ультразвукової фолікулометрії?


Кожна жінка народжується з мільйонами незрілих яйцеклітин, які очікують виходу з яєчників. В одному менструальному циклі відразу кілька фолікулів збільшуються в розмірах, проте тільки один з них стане домінантним і буде овулювати. Під час овуляції яйцеклітина залишає яєчник і рухається по фаллопієвій трубі до матки, де вона очікує злиття зі сперматозоїдом. Якщо запліднення не відбувається, слизова оболонка матки відторгається – настає менструація.

Яйцеклітина доступна для запліднення всього протягом 12-24 годин. Якщо жінка прагне завагітніти, вона повинна точно знати час настання овуляції. У більшості жінок із регулярним менструальним циклом вона настає між 11-м і 21-м днем, якщо рахувати з першого дня останньої менструації. Однак у багатьох випадках овуляція відбувається в різний час або в різні дні кожного місяця. Ось чому необхідні високоточні методи відстеження дозрівання яйцеклітин. І однією з таких методик є ультразвукова фолікулометрія .

При нормальному менструальному циклі всередині фолікулів, що знаходяться в яєчниках, дозрівають жіночі статеві клітини. Фолікул – це рідинне утворення з тонкими стінками, що містить яйцеклітину та рідину, що її оточує. Фолікул стає помітним на екрані ультразвукового апарату після того, як він виросте приблизно до 8 мм. Кожен день він виростає на 1-2 мм, а в день овуляції його розмір досягає 18-24 мм. Під час фолікулометрії лікар оцінює фолікули, що розвиваються, їх величину та припустимий час виходу з яєчника.

Кому потрібна УЗД-фолікулометрія


Проведення дослідження рекомендується:

  1. при нерегулярному менструальному циклі;
  2. при відсутності овуляції;
  3. при відсутності вагітності після 6-12 місяців спроб з невідомих причин;
  4. в межах підготовки до ЕКЗ.

Процедура дозволяє: підтвердити наявність овуляції та точно розрахувати термін її настання для грамотного планування вагітності; зрозуміти причини порушення менструального циклу, процесу дозрівання яйцеклітин і функції яєчників; оцінити загальний гормональний фон і стан репродуктивної системи.

Фолікулометрія не призначається для оцінювання прохідності труб, наявності спайок в малому тазу або ендометріозу. Для цього застосовуються інші види УЗД.

Для чого проводиться дослідження

У деяких випадках моніторинг дозрівання фолікулів необхідний для визначення часу статевого акту, коли зачаття буде найбільш вірогідним. Іноді, щоб стимулювати вивільнення зрілої яйцеклітини, жінці вводиться гормональний препарат (лютеїнізувальний гормон).

Фолікулометрія також є важливою частиною процедури ЕКЗ. Вона передбачає застосування гормону, який викликає дозрівання відразу декількох фолікулів. Після введення препарату лікар збирає зрілі яйцеклітини для подальшого екстракорпорального запліднення. У цьому випадку фолікулометрія та регулярні аналізи крові на гормони допомагають визначити точний час збирання яйцеклітин.

Як проводиться УЗД-фолікулометрія

Процедура не вимагає особливої підготовки. Перед обстеженням бажано повністю спорожнити сечовий міхур. Пацієнтка лягає на спину на кушетку. Найчастіше дослідження проводиться трансвагінальним шляхом. Ультразвуковий датчик, на який попередньо надівається презерватив, вводиться в піхву. Процедура безболісна та практично не пов’язана з дискомфортом для пацієнтки.

В ході серії УЗД-сканувань лікар відстежує й фіксує кількість фолікулів, що дозрівають, їх розмір і дату овуляції (якщо вона настає). Під час обстеження також можна визначити товщину ендометрію (слизової оболонки, що вистилає матку). Вартість фолікулометрії залежить від кількості сеансів, необхідних, щоб зібрати повну діагностичну інформацію.

Фолікулометрія в Києві в медичних центрах «Гармонія здоров’я» проводиться досвідченими лікарями ультразвукової діагностики на сучасному обладнанні. Звертаючись до нас, ви можете бути впевнені у високій якості діагностування та лікування.

© Автор статті: Акушер – гінеколог. Онкогінеколог. Мамолог. Лікар першої кваліфікаційної категорії – Насташенко Марина Ігорівна

Джерела

  1. Tesla Medical. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.teslamedical.me/en/services/ginecology/folliculometry/#:~:text=Folliculometry%20is%20a%20procedure%20that,the%20cycle%20lasts%2028%20days”>Folliculometry.
  2. Chennai Women’s Clinic & Scan Centre. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.chennaiwomensclinic.com/follicular-study”>Learn about the follicular study and its role in enabling a pregnancy.
  3. Women’s Health Clinic. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.womenshealthclinic.ie/follicle-tracking-ultrasound-scans.html”>Follicle Tracking ultrasound scans.
  4. Sydney Ultrasound for Women. <a ” target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.sufw.com.au/services/fertility-services/follicle-tracking/”>FOLLICLE TRACKING.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД малої миски (гінекологічне: матка, яєчники) трансабдомінально 410 грн
УЗД транспіхвове (матка, яєчники) 470 грн
Кольпоскопія з відеовізуалізацією 390 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація гінеколога 550 грн
Консультація гінеколога-ендокринолога 700 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна гінеколога в процесі лікування 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою