Лікування Холециститу

Гострим холециститом називається запалення жовчного міхура. Це серйозне захворювання, що, як правило, вимагає терапії у стаціонарі. Консервативне лікування гострого холециститу зазвичай призначається пацієнтам з неускладненою формою захворювання. Операція проводиться в разі розвитку гнійного або некротичного процесу.

Причини холециститу

Гострий

холецистит зустрічається як у чоловіків, так і в жінок, причому існують групи людей з підвищеним ризиком цього захворювання. До них входять: пацієнти з ожирінням, вагітні жінки й люди старше 40 років. Різка втрата ваги або гострі захворювання також можуть підвищувати ймовірність розвитку холециститу.

Понад 95% пацієнтів із гострим холециститом страждають на жовчнокам’яну хворобу. Коли камінь потрапляє до жовчного протоку та блокує його, виникає гостре запалення. У цьому випадку йдеться про гострий калькульозний холецистит. Застій жовчі призводить до вивільнення запальних ферментів. Пошкоджена слизова оболонка виділяє більше рідини у просвіт жовчного міхура, ніж поглинає. Набряк, що виникає внаслідок цього, стає причиною додаткового вивільнення медіаторів запалення. Часто на цьому етапі приєднується бактеріальна інфекція. Якщо своєчасно не почати лікування гострого калькульозного холециститу, можуть розвинутися некроз і перфорація жовчного міхура.

У разі, коли гостре запалення проходить, але надалі продовжує рецидивувати, жовчний міхур піддається фіброзним змінам, перестає нормально скорочуватися й вивільняти жовч. Така картина зазвичай характерна для хронічного холециститу.

Якщо напад сильного запалення жовчного міхура не викликаний жовчнокам’яною хворобою, ставиться діагноз — гострий некалькульозний (безкам’яний) холецистит. Він менш поширений, але також може загрожувати серйозними наслідками. Причиною запалення можуть стати ускладнення різних захворювань, інфекції або травми жовчного міхура. Некалькульозний гострий холецистит іноді розвивається на тлі випадкового пошкодження жовчного міхура під час хірургічного втручання, зараження крові (сепсису), важкого недоїдання або імунодефіциту.

Гострий холецистит: симптоми

Найбільш частим симптомом захворювання є біль у верхній частині живота, що локалізується у правому підребер’ї. При гострому калькульозному холециститі біль зазвичай буває раптовим й інтенсивним. Він триває більше ніж 6 годин, починається зазвичай через деякий час після їди або вночі, може погіршуватися при глибокому вдиху й іррадіювати (віддавати) у праву лопатку.

Крім больового синдрому, багато пацієнтів відчувають нудоту, блювоту й задишку. Додаткові симптоми гострого калькульозного холециститу містять:

 • ригідність (скутість) м’язів правого боку живота;
 • здуття живота;
 • озноб;
 • підвищення температури тіла.

Аналізи крові можуть показувати збільшення C-реактивного білка. У рідкісних випадках у пацієнтів розвивається жовтяниця, що супроводжується стійким пожовтінням шкіри, слизових оболонок і білків очей. При обструкції загальної жовчної протоки бувають потемніння сечі та стілець кольору глини. У рідкісних випадках відбувається розрив стінки (перфорація) або скупчення гною в жовчному міхурі (емпієма). Це показання для хірургічного лікування гострого холециститу.

При некалькульозній формі хвороби також виникає біль у верхньому квадранті живота, іррадіює у спину. Можуть бути присутніми лихоманка, нудота, блювота. До специфічних ознак належать:

 • лейкоцитоз (підвищення лейкоцитів у крові);
 • паралітична непрохідність кишківника;
 • абсцес або гангрена жовчного міхура.

Неспецифічні симптоми містять діарею, втому та жовтяницю.

Ускладнення гострого холециститу

Одне з частих ускладнень — гангренозний холецистит. Він зустрічається приблизно у 30% пацієнтів. Причина цього небезпечного стану полягає в сильному запаленні та набряку жовчного міхура, які призводять до серйозного порушення кровопостачання органу. Без нормального припливу крові тканина жовчного міхура починає відмирати. Ознаки гангренозного холециститу містять:

 • пульс понад 90 ударів у хвилину;
 • значне підвищення рівня лейкоцитів;
 • потовщення стінок жовчного міхура понад 4,5 при ультразвуковому дослідженні.

При підтвердженні діагнозу показане оперативне лікування гострого холециститу, і чим швидше буде проведена операція, тим нижче ризик серйозних наслідків для здоров’я.

Перфорація жовчного міхура — ще одне ускладнення, що зустрічається досить рідко — лише в 1% випадків. Сильне запалення може призвести до розриву стінки жовчного міхура та вилиття інфікованої жовчі в черевну порожнину. Це загрожує розвитком перитоніту — гострого запалення очеревини. Симптомами цього стану є:

 • раптовий сильний біль в животі;
 • блювота;
 • озноб;
 • підвищення температури тіла понад 38 °C;
 • прискорене серцебиття;
 • мала кількість сечі або повна відсутність сечовипускання.

Лікування перитоніту містить антибактеріальну терапію та хірургічне втручання для видалення жовчного міхура й інфікованої жовчі.

Гострий холецистит: діагностика

Швидкий і неінвазивний спосіб діагностики захворювання — визначення симптому Мерфі. Лікар просить пацієнта лягти та злегка натискає на живіт в ділянці проєкції жовчного міхура. Після цього він пропонує пацієнту глибоко вдихнути. У хворих на гострий холецистит при вдиху виникає різкий біль.

Додатково призначаються:

 • аналізи крові;
 • ультразвукове дослідження;
 • КТ, МРТ (в рідких випадках).

Іноді, якщо в лікаря є підозра, що протока заблокована жовчним каменем, може бути призначена МРТ з холангіопанкреатографією.

Лікування гострого холециститу

Терапевтична тактика залежить від тяжкості стану пацієнта, а також наявності ускладнень. Початкове лікування містить:

 • харчовий спокій;
 • внутрішньовенну гідратацію;
 • корекцію електролітних порушень;
 • знеболювання;
 • внутрішньовенне введення антибіотиків.

Хірургічне лікування може бути призначене для запобігання рецидиву гострого холециститу або ризику потенційно серйозних ускладнень. Операція називається холецистектомією.

Хірургічне лікування гострого холециститу проводиться двома способами:

 1. Стандартна відкрита холецистектомія. Жовчний міхур видаляється через один великий розріз у черевній стінці.
 2. Лапароскопічна холецистектомія. Доступ до операційного поля здійснюється через кілька невеликих проколів. [4]

Переваги лікування гострого холециститу в медичних центрах «Гармонія здоров'я»

Успішність лікування запалення жовчного міхура багато в чому залежить від досвіду лікаря та правильно підібраної терапевтичної тактики. У медичних центрах «Гармонія здоров’я» перед початком лікування проводиться комплексна діагностика, що дозволяє визначити точну причину холециститу й вибрати найбільш ефективні методи терапії. Хірургічні операції з видалення жовчного міхура ми проводимо переважно лапароскопічним шляхом. Такий підхід пов’язаний з меншим ризиком ускладнень і дозволяє пацієнту в найкоротші терміни повернутися до здорового життя.

Звертаючись до центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевнені у високій якості медичної допомоги.

© Автор статті: Хірург-проктолог, фахівець. Ординатор відділення хірургії і проктології – Тяпкин Ілля Валерійович

Джерела

 1. Mark W. Jones, Rafaella Genova, Maria C. O’Rourke. Acute Cholecystitis
 2. MSD Manuals. Christina C. Lindenmeyer, Acute Cholecystitis
 3. NHS inform. Acute cholecystitis
 4. NORD – National Organization for Rare Disorders. Acute Cholecystitis
 5. HSELive. Cholecystitis, acute
 6. Medscape. Conservative Treatment of Uncomplicated Cholecystitis

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою