Гострий панкреатит

Гострим панкреатитом називають запалення підшлункової залози, що викликає раптовий і сильний біль в животі. Орган розташований справа наліво у верхній частині живота. Підшлункова залоза виробляє травні соки і деякі гормони, включаючи інсулін. Панкреатит зазвичай розвивається в результаті затикання проток жовчними каменями або внаслідок тривалого вживання алкоголю.

Причини гострого панкреатиту

У більшості випадків напади захворювання не призводять до серйозних наслідків, і пацієнти після лікування швидко відновлюються. Однак у невеликої частини людей розвиваються ускладнення, що вимагають інтенсивної медичної допомоги. [2] В медцентрах «Гармонія здоров’я» лікування гострого панкреатиту завжди починається з визначення та усунення причин, що його викликали. Такий підхід дозволяє швидко і ефективно купірувати напад і не допустити рецидиву хвороби в майбутньому.

У нормі підшлункова залоза виділяє панкреатичний сік через протоку у дванадцятипалу кишку. Сік містить неактивні ферменти та інгібітори – речовини, які нейтралізують будь-які ферменти, що активуються на шляху до дванадцятипалої кишки. Затикання протоків підшлункової залози жовчним каменем блокує відтік панкреатичного соку. Активовані ферменти накопичуються в підшлунковій залозі, пригнічують інгібіторів і починають перетравлювати клітини органу. Це викликає сильне запалення.

Крім каменів, гостре запалення підшлункової залози може бути викликано алкоголем. Алкогольний панкреатит діагностується у людей, що зловживають спиртними напоями протягом тривалого часу.

До менш поширених причин захворювання відносяться:

 1. прийом певних лікарських засобів. Досить широкий перелік препаратів при тривалому вживанні може спровокувати гострий лікарський панкреатит;
 2. спадкові захворювання. Схильність до нападів і запалень іноді обумовлена генетичними розладами, такими як гіпертригліцеридемія і спадковий панкреатит.

Діагноз ідіопатичний панкреатит означає, що причини, що викликали захворювання, невідомі.

Гострий панкреатит: симптоми

Найчастішою ознакою гострого запалення підшлункової залози є біль в животі. В основному вона має наступний характер:

 1. виникає раптово або наростає поступово, стаючи все сильнішою;
 2. локалізується в верхній частині живота, іноді іррадіює (віддає) в спину;
 3. починається або посилюється після вживання їжі;
 4. зазвичай триває кілька днів;
 5. посилюється в положенні лежачи на спині.

Крім больового синдрому, симптоми гострого панкреатиту містять:

 1. нудоту і блювоту, після якої полегшення не настає;
 2. лихоманку і озноб;
 3. здуття живота;
 4. пришвидшене серцебиття;
 5. хворобливість живота при натисканні.

У дуже важких випадках, коли запалення супроводжується інфекцією або кровотечею, можуть виникнути такі симптоми:

 1. зниження кров’яного тиску;
 2. слабкість;
 3. запаморочення;
 4. сплутаність свідомості;
 5. головний біль;
 6. симптом Каллена (блакитнувата шкіра навколо пупка);
 7. симптом Грея-Тернера (синюшні плями на лівій боковій стінці живота).

Якщо кров’яний тиск падає до критичного мінімуму, органи не отримують достатньої кількості крові для нормального функціонування. Це дуже небезпечний стан, який називається «циркуляторним шоком» і вимагає невідкладної медичної допомоги.

Діагностика гострого панкреатиту

Постановка діагнозу може бути утруднена, оскільки ознаки і симптоми гострого панкреатиту неспецифічні. Обстеження зазвичай містить збір анамнезу, фізичний огляд, а також лабораторні та інструментальні дослідження. Діагностика ґрунтується на трьох наступних факторах:

 • специфічний біль в животі;
 • збільшення в 3 і більше разів рівня панкреатичних ферментів в крові;
 • запальний процес, який підтверджується за допомогою УЗД, КТ або МРТ.

Одним з найдоступніших методів медичної візуалізації залишається ультразвукова діагностика гострого панкреатиту. Атипова ультрасонографічна картина відбивається, перш за все, в зниженні ехощільності підшлункової залози і нечіткості її контурів.

Лабораторна діагностика гострого панкреатиту містить ряд аналізів, доцільність проведення кожного з яких визначається лікарем з урахуванням клінічної картини захворювання.

Гостре запалення підшлункової залози: лікування

Головними цілями лікування є зменшення вираженості запального процесу і усунення першопричини.

При м’якій формі хвороби призначається стандартна підтримувальна терапія, яка передбачає прийом знеболювальних і внутрішньовенну дегідратацію. Також хворим з сильною нудотою і блювотою протягом перших кількох днів рекомендується харчовий спокій.

При помірно важкій і важкій формах захворювання показано лікування гострого панкреатиту в стаціонарі. Це пов’язано з ризиком розвитку потенційно небезпечних для життя ускладнень, таких як пошкодження серця, легенів і нирок. Терапія містить:

 • внутрішньовенну дегідратацію для запобігання зневоднення;
 • ентеральне годування. Багато пацієнтів з тяжкою формою гострого панкреатиту можуть бути не в змозі приймати їжу самостійно на початку лікування. Відновити нормальне харчування можна буде після того, як біль стане не таким інтенсивним, і функція кишківника повернеться в норму;
 • антибактеріальна терапія. Приблизно в 30% випадків до панкреатиту приєднується інфекція. Прийом антибіотиків допоможе контролювати цей процес;
 • некректомія. Сильне запалення іноді ускладнюється великим ушкодженням і/або інфекцією тканини підшлункової залози. У цих випадках пошкоджена або інфікована тканина дренується в шлунок або дванадцятипалу кишку і видаляється. Найчастіше некректомія при панкреатиті проводиться мінімально-інвазивним шляхом.

Хірургічне лікування гострого панкреатиту, як правило, показано при жовчнокам’яній формі хвороби. Вона призводить до рецидиву у 30—50% пацієнтів після початкового гострого нападу. Хірургічне видалення жовчного міхура (холецистектомія) часто рекомендується хворим, щоб запобігти загостренню в майбутньому.

У літніх людей з серйозними проблемами зі здоров’ям видалення жовчного міхура може бути небезпечним. У цьому випадку проводиться ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія для розширення просвіту жовчної протоки. Це дозволяє камінню вийти з жовчного міхура і запобігти рецидиву гострого панкреатиту.

Переваги лікування гострого панкреатиту в медичних центрах «Гармонія здоров'я»

Лікування пацієнтів з гострим запаленням підшлункової залози здійснюється багатопрофільною командою лікарів, що містить гастроентерологів, фахівців УЗД-діагностики, хірургів і експертів в інших областях медицини. Спільно вони розробляють план лікування, що відповідає характеру захворювання і індивідуальним потребам кожного пацієнта.

Велика роль в успішності терапії гострого панкреатиту відводиться якісній діагностиці. Медичні центри «Гармонія здоров’я» мають у своєму розпорядженні найсучасніше діагностичне обладнання. Воно дозволяє знайти точну причину запалення і вибрати найефективнішу терапевтичну тактику.

Звертаючись до центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевненими у високій якості медичної допомоги.

© Автор статті: Хірург-проктолог, фахівець. Ординатор відділення хірургії і проктології – Тяпкин Ілля Валерійович

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою