Корекція вальгусної стопи

Ортопедична патологія під назвою вальгусна деформація стопи (по-іншому — Hallux valgus, «шишка», «кісточка») проявляється аномальним зміщенням великого пальця в сторону від інших, які через це стискаються та теж викривляються. На внутрішньому бічному ребрі стопи, у місці першого плюснефалангового суглоба, поступово утворюється кістковий наріст, а другий палець і мізинець деформуються, стаючи схожими на молоток. Ця патологія стопи супроводжується болем у ногах, мозолями, змінами ходи.

Фактори, що призводять до розвитку захворювання

Плоско-вальгусна деформація стоп зазвичай передається у спадок, однак робота, пов’язана з тривалим стоянням на ногах, високі підбори, зайва вага, носіння вузького, незручного та невідповідного за розміром взуття нерідко сприяють розвитку викривлення великого пальця. Стиснення стопи, непомірне навантаження на неї призводять до «наповзання» першого пальця на другий і спотворення — появи так званих шишок.

Захворювання може з’явитися внаслідок:

 • суглобових захворювань — подагри, артриту, артрозу;
 • плоскостопості;
 • надмірних навантажень на ноги без можливості розминки та відпочинку (робота стоячи);
 • зайвої ваги;
 • травм або неправильно проведених операцій.

Основний контингент пацієнтів, які звертаються до лікарів-ортопедів МЦ «Гармонія здоров’я» з приводу вальгусної деформації стопи в дорослих, складають жінки середнього та похилого віку. Очевидно, що проблема прямо пов’язана з носінням тісного взуття на високому тонкому каблуці, а також з порушеннями гормонального статусу, зокрема при вагітності та згасанні діяльності яєчників.

Коли потрібно звертатися до лікаря?

На початковій стадії патології перші ознаки випнутих «кісточок» вважаються лише косметичною вадою. Поступово з’являються болі у стопі, порушується здатність до нормального пересування. Внаслідок цього деформуються хребет і більші суглоби ніг — гомілковостопні, колінні, тазостегнові.

Перший тривожний «дзвіночок» при вальгусній стопі в дорослих — біль після довгої ходьби або тривалого стояння, який часто поєднується з напругою в литкових м’язах. Ортопеди розрізняють легкий, середній та важкий ступені ураження. На останній стадії больовий синдром стає постійним і не покидає людину, навіть коли вона відпочиває в горизонтальному положенні.

Не варто відкладати звернення до фахівця, якщо ви помітили в себе такі симптоми:

 • втома ніг, непорівнянна з навантаженням, що її викликало;
 • помітно випнуті «кісточки»;
 • біль, набряк і почервоніння стоп після ходьби;
 • болючість пальцевих суглобів на ногах;
 • труднощі при підборі взуття.

На початку розвитку плоско-вальгусної стопи ще є шанс позбутися проблеми без операції. Середній і важкий ступені ураження лікуються виключно хірургічним шляхом.

Лікування захворювання

Консервативна терапія проводиться комплексно та містить:

 • використання спеціальних вкладок і устілок;
 • носіння ортопедичних бандажів для великого пальця ноги;
 • лікувальний масаж;
 • фізіотерапевтичні процедури;
 • лікувальна фізкультура.

При сильному болі й обмеженості рухів у плюснефалангових зчленуваннях, особливо в літніх пацієнтів, виконується операція. Однак скарга тільки на косметичний недолік не привід призначати процедуру. Хірургічне лікування вальгусної деформації великого пальця стопи здійснюється з метою усунення больового синдрому й відновлення опорної функції ноги.

В ході операції проводиться резекція випнутої «кісточки», а також відновлення кута між плесновими кістками методом повернення першої у фізіологічну позицію. При хірургічному втручанні, яке виконується на сухожиллях, більшою мірою залучаються м’які тканини.

При корекції вальгусної деформації застосовується спинномозкова або провідникова анестезія. Хворий проводить у стаціонарі 2-3 дні.

Відновлення після операції

Відразу після процедури пацієнту накладається пов’язка на стопу, що обмежує рухи. У залежності від масштабу проведеного втручання, лікар визначає, у які терміни хворий може вставати. Уже на другий день після операції пацієнт самостійно пересувається у спеціальному взутті — «туфлі Барука».

Лікар-ортопед розробляє реабілітаційну програму, за допомогою якої поступово відновлюється амплітуда руху у плюснефалангових суглобах.

Так людина повертається до звичайного життя. Рекомендується носіння спеціальних супінаторів і лікувальних устілок. Повне загоєння операційної рани та відновлення функції стопи закінчуються до 6-го тижня після втручання.

© Автор статті: Лікар ортопед – травматолог, вертебролог – Ткач Юрій Миколайович<

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою