Лікування баланіту та баланопоститу

Баланітом називається запальний процес, що вражає головку статевого члена. Якщо запалюється тільки крайня плоть, йдеться про постит. Коли вражені і головка пеніса, і крайня плоть, розвивається баланопостит. Ці захворювання часто приймають за фімоз – стан, при якому неможливо оголити головку пеніса. Фімоз може бути присутнім як при баланіті, так і при баланопоститі. Іноді він є причиною цих захворювань (патологічне звуження крайньої плоті призводить до запалення), а іноді – наслідком (роздратування та набряк, що з’явилися через запальний процес, можуть утруднити рух крайньої плоті).

Чим може бути викликане захворювання

Баланіт і баланопостит досить поширені, можуть виникнути в будь-якому віці. Найчастіше страждають хлопчики у віці 4 років і необрізані чоловіки. Захворювання, що виникає в літньому віці, називається баланітом Зуна. Приблизно 1 з 25 хлопчиків і 1 з 30 необрізаних чоловіків у якийсь момент життя потребують лікування баланопоститу.

Урологи клініки «Гармонія здоров’я» спеціалізуються на діагностуванні та терапії широкого спектра захворювань чоловічої репродуктивної системи. Лікування баланіту й інших запальних процесів тут проводиться із застосуванням прогресивних терапевтичних методик.

Різні інфекції, шкірні хвороби та провокувальні фактори можуть призвести до запалення. Найбільш поширеними причинами баланопоститу є:

 1. інфекції, викликані дріжджовими грибами роду Candida або іншими патогенними мікроорганізмами, що живуть на шкірі;
 2. інфекції, що передаються статевим шляхом, наприклад вірус простого герпесу;
 3. подразнення шкіри милом, мийними засобами або сперміцидними гелями;
 4. доброякісні шкірні захворювання (наприклад, псоріаз);
 5. деякі види раку шкіри (дуже рідко).

Одним із провокувальних чинників розвитку баланопоститу в чоловіків є неконтрольований цукровий діабет. Це захворювання призводить до підвищення концентрації цукру в сечі, створюючи сприятливе середовище для розмноження дріжджових грибків і бактерій. Крім цього, цукровий діабет ускладнює лікування запалення.

Зовнішні фактори теж підвищують ймовірність розвитку баланіту й баланопоститу. Роздратування шкіри головки статевого члена може бути викликаним впливом хімічних речовин (наприклад, хлорованої води в басейні), використанням латексних презервативів, недостатньою особистою гігієною. Рецидивне запалення іноді виникає через дріжджову інфекцію, що передається під час статевого контакту.

Як проявляється захворювання

Симптоми та лікування баланопоститу в чоловіків безпосередньо залежать від збудника хвороби. Але є загальні ознаки, до яких належать:

 • почервоніння, набряк головки статевого члена та крайньої плоті;
 • больові відчуття та свербіж;
 • густі сирнисті виділення під крайньою плоттю (часто з неприємним запахом);
 • труднощі при оголенні головки пеніса;
 • дискомфорт або біль при сечовипусканні;
 • тріщини й виразки на голівці та крайній плоті.

При вираженому запальному процесі іноді спостерігаються підвищення температури тіла, загальна слабкість і нездужання, збільшення лімфатичних вузлів в паху. В такому разі необхідно відразу ж звернутися за допомогою до лікаря.

Діагностування

Лікування баланіту або баланопоститу у клініці починається з ретельного діагностичного обстеження. Спочатку доктор підтверджує або виключає такі провокувальні фактори, як псоріаз, червоний плоский лишай або алергічний дерматит, який може виникати після використання латексних презервативів, сперміцидних гелів і місцевих анестетиків. В останньому випадку придушення збудника запалення й місцеве лікування низькоактивними кортикостероїдами допомагають впоратися із запаленням.

Симптоми баланіту Зуна дуже схожі з ознаками інших форм хвороби (кандидозний або алергічний баланопостит). Тому тільки уролог зможе поставити правильний діагноз і призначити ефективну терапію. Якщо лікування хронічного баланіту не приносить бажаного результату, лікар може порекомендувати біопсію головки або крайньої плоті пеніса, щоб визначити точні причини запального процесу.

Якщо в пацієнта немає цукрового діабету, він сексуально пасивний, баланопостит може бути результатом поганої гігієни. В такому разі досить щоденного миття головки пеніса з нейтральним милом.

Загалом баланіт і баланопостит діагностуються декількома способами:

 1. фізичний огляд;
 2. біопсія;
 3. цистографія.

Також лікар може порекомендувати зробити посів з препуціальної тканини, щоб виключити бактеріальну, вірусну або грибкову інфекцію.

Баланіт і баланопостит у чоловіка: лікування

Консервативна терапія передбачає ретельну гігієну статевих органів із нейтральним милом і водою. Це особливо важливо для пацієнтів, у яких встановлений уретральний катетер.

При підозрі на неспецифічну бактеріальну, вірусну або грибкову інфекцію застосовуються мазі місцевого впливу, проводиться системна фармакотерапія:

 1. При кандидозному баланіті використовують протигрибкові засоби. Лікування повинні проходити обидва партнери. При частих рецидивах необхідно виключити діабет або ВІЛ.
 2. Бактеріальний баланіт або баланопостит лікується антибіотиками місцевого впливу. У запущених випадках рекомендується системна антибактеріальна терапія.
 3. Якщо захворювання викликане вірусом герпесу, пацієнту призначаються противірусні засоби. При рецидивах запалення рекомендується супресивне лікування протягом одного року.
 4. При склеротичному лишаї лікування баланіту передбачає використання місцевих кортикостероїдів. Через ризик злоякісної трансформації іноді можуть знадобитися біопсія та хірургічна операція.

Якщо баланіт викликаний вживанням певних лікарських засобів або зовнішніми подразниками, призначаються зволожувальні засоби та кортикостероїдні мазі або гелі.

Лікування баланіту й баланопоститу в мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» 

Успішність терапії багато в чому залежить від визначення точної причини захворювання. Тому на першому етапі проводиться ретельне діагностичне обстеження. Центри «Гармонія здоров’я» мають сучасне обладнання та власну лабораторію, що дозволяє поставити точний діагноз у найкоротший термін. Лікуванням займаються досвідчені урологи. Пам’ятайте, що своєчасне звернення до лікаря дозволяє швидко впоратися з хворобою й не допустити розвитку серйозних ускладнень.

© Автор статті: Уролог-андролог – Монастирний Віталій Константинович

Джерела

 1. Healthline Media. What Is Balanoposthitis, and How Is It Treated?
 2. Harvard Health. Balanitis. What Is It?
 3. Patient Platform Limited. Balanitis.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД статевого прутня 410 грн
УЗД сечового міхура 190 грн
УЗД нирок та сечового міхура 410 грн
УЗД нирок 340 грн
УЗД трансректальне (передміхурова залоза, сім’яні пухирці, об’єм залишкової сечі) 30 хв 520 грн
УЗД органів калитки (яєчки, придатки яєчок) 410 грн
Урофлоуметрія з роз’ясненням 630 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація уролога 550 грн
Консультація уролога-андролога, к.м.н. 670 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна уролога 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою