Лікування бурситу

Запальний процес у синовіальній сумці – це бурсит. Лікування та профілактика цієї патології входять до переліку медичних послуг, пропонованих клініками мережі «Гармонія здоров’я». Бурсит – одна з найпоширеніших проблем із суглобами.

Що являє собою захворювання

Суглобова сумка розташована в місці прикріплення сухожильних волокон до кістки. Вона заповнена синовіальною рідиною та виконує функцію гідравлічної подушки. Завдяки їй тертя сухожилля об кістку зменшується, тим самим знижується ризик його пошкодження. Якщо сухожилля втягується в запальний процес, то говорять про тендобурсит.

Усього в людському організмі майже півтори сотні синовіальних сумок. Запаленню може піддаватися будь-яка з них, проте найчастіше бурсит хірурги, ортопеди й ревматологи виявляють при великих суглобах, що відчувають значні навантаження: гомілковостопному, колінному, тазостегновому, ліктьовому та плечовому. Зустрічається п’яткова форма – запалення синовіальної сумки, розташованої між ахілловим сухожиллям і п’ятковою кісткою.

Походження бурситів

Найчастіше хворіють чоловіки активного віку (20-40 років). Більшість пацієнтів – спортсмени, танцюристи або працівники фізичної праці.

Бурсити виникають з низки причин, серед яких:

 • постійні навантаження на суглоби;
 • хронічні артрити;
 • осередки гнійної інфекції в організмі;
 • травми або відкриті рани в зоні суглобів;
 • алергічні захворювання;
 • ендокринні порушення.

Сприятливі фактори – цукровий діабет, зайва вага, зловживання алкоголем. Іноді причину запалення встановити не вдається.

Основні ознаки бурситу

Головний симптом бурситу – об’ємна пружна припухлість округлої форми в місці ураженого суглоба, яка поступово зростає. Під час огляду та пальпації в ній визначається рідина. При гострій формі бурситу клініка доповнюється болючістю, набряком і гіперемією суглоба. Іноді збільшуються в розмірах найближчі лімфатичні вузли.

У міру розвитку запального процесу страждає стан всього організму. Проникнення інфекції в кровотік супроводжується типовими симптомами загальної інтоксикації:

 1. підвищеною температурою;
 2. слабкістю;
 3. нудотою, іноді блювотою;
 4. головним болем і запамороченням;
 5. підвищеною втомлюваністю.

Біль у ділянці запалення має пульсівний характер, що типово при «дозріванні» будь-якого нариву. Вночі він посилюється. Через болючість рухи в запаленому суглобі дещо обмежені.

Якщо на початковій стадії гострого бурситу суглоба лікування не проводилося, то надалі перебіг хвороби загострюється. Наростають біль і набряклість, температура може досягати позначки 40 градусів. При несвоєчасному лікуванні бурсит нерідко ускладнюється гнійним абсцесом (флегмоною).

Перебіг може бути як гострим, стрімким, так і хронічним. При уповільненому запальному процесі в синовіальній сумці загальний стан пацієнта залишається практично задовільним. Однак хвороба періодично нагадує про себе загостреннями. Людина змушена обмежувати себе в заняттях спортом, а іноді й у виборі професії.

Лікування

Перш за все хворому суглобу потрібно забезпечити спокій. Для швидкого усунення болю і припухлості виконуються пункція синовіальної сумки, видалення з неї зайвої рідини та введення глюкокортикоїдів.

При гострому бурситі для лікування з успіхом використовують нестероїдні протизапальні засоби, які вживають перорально й використовують місцево у вигляді мазей і гелів. Антибіотики призначають з урахуванням типу збудника, виявленого в синовіальній рідині. У разі відсутності протипоказань після стихання гострих явищ застосовуються фізіотерапевтичні процедури.

У деяких випадках хронічного бурситу хірургічне лікування – оптимальний вибір лікаря та хворого. Під час операції видаляється запалена частина суглобової сумки.

Щоб уникнути повторного пошкодження суглоба та забезпечити його розвантаження, призначається носіння ортопедичних пристосувань, а також кінезіотейпування.

© Автор статті: Лікар ортопед – травматолог, вертебролог – Люблінський Максим Віталієвич

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою