Лікування гідроцеле

У нормі яєчко оточене власними захисними оболонками. Їх клітини виробляють невелику кількість змазувальної рідини, завдяки якій тестикули вільно переміщаються в мошонці. Надлишок рідини зазвичай поглинається мошонковими венами. Якщо баланс між вироблюваною та поглиненою рідиною порушується, її надлишок накопичується між оболонок, що оточують тестикули. Цей стан і називається водянкою яєчка в чоловіків.

Водянка яєчка в чоловіків: причини

Гідроцелеможе бути викликаним різними причинами, які багато в чому залежать від типу захворювання. Сполучене гідроцеле частіше зустрічається в немовлят і дітей. Патологія розвивається в період внутрішньоутробного розвитку. Спочатку яєчка розвиваються в черевній порожнині, а на більш пізньому терміні опускаються в мошонку через невеликий канал. У нормі після того, як яєчка опустилися, канал повинен закритися. Якщо цього не відбувається, рідина може потрапляти з черевної порожнини в оболонку, що покриває яєчко, і, накопичуючись там, призводити до розвитку водянки.

Несполучена водянка яєчок частіше зустрічається в дорослих. Вона може бути викликана травмою або інфекційним процесом. Іноді гідроцеле є ускладненням хірургічного втручання. У деяких випадках точну причину патології визначити неможливо.

Водянка оболонок яєчка: фактори ризику

У більшості випадків гідроцеле присутнє при народженні. Принаймні 5% новонароджених хлопчиків страждають від цієї проблеми. Ризик водянки яєчка підвищений у недоношених дітей.

Факторами ризику розвитку патології в більш зрілому віці є травма, запалення мошонки, а також інфекції, зокрема ті, що передаються статевим шляхом.

Гідроцеле яєчка: симптоми

Водянка яєчка — це безболісний, м’який набряк мошонки з однієї або обох сторін. Вищерозміщена шкіра негіперчутлива та незапалена. Симптоми гідроцеле, як і причини, залежать від типу захворювання.

Сполучене гідроцеле виникає в період внутрішньоутробного розвитку внаслідок недозакриття каналу, через який сім’яники опускаються в мошонку. Через це перитонеальна рідина може вільно потрапляти з черевної порожнини в мошонку. Специфічною особливістю сполученої водянки яєчок є зменшення набряку після сну або відпочинку в горизонтальному положенні та збільшення його протягом дня (сила тяжіння сприяє припливу рідини з очеревини в мошонку). Також гідроцеле може ставати більше внаслідок дій, що збільшують внутрішньочеревний тиск, як-от плач, напруга, сильний кашель і т. ін.

Несполучене гідроцеле також може мати вроджений характер або виникати в міру дорослішання хлопчика. При цій формі захворювання канал, через який яєчка опускаються в мошонку, закритий. Рідина, що оточує сім’яники, продукується клітинами, які вистилають оболонку. Якщо вона не відводиться або не реабсорбується належним чином, відбувається набряк. Оскільки рідина ізольована стінками оболонки яєчка, розмір гідроцеле зазвичай не змінюється та не залежить від зміни внутрішньочеревного тиску.

Діагностика гідроцеле

Стандартне обстеження при гідроцеле містить складання історії хвороби, діафаноскопію й ультразвукове дослідження. Найбільшою діагностичною цінністю володіє комплексне УЗД. Цей швидкий, безпечний і ефективний метод дослідження дає вичерпну інформацію про характер патологічних змін.

Класифікація гідроцеле має велике значення при виборі терапевтичної тактики й визначенні прогнозу захворювання. Водянка яєчка в дітей і дорослих пацієнтів може бути вродженою (сполученою або несполученою) і придбаною. Остання, зі свого боку, поділяється на первинну (ідіопатичну) і вторинну (реактивну, симптоматичну). Причинами симптоматичного гідроцеле можуть бути травми, інфекції, запалення або пухлини. Крім того, водянка яєчка може бути гострою або хронічною, односторонньою або двосторонньою.

Припухлість при пальпації неболюча, має гладку поверхню та щільну, еластичну консистенцію. При діафаноскопії (просвічуванні тканин) світло проходить через водянку.

Лікування гідроцеле

Водянка яєчка не може бути вилікувана за допомогою медикаментозної терапії. Лікування містить дренаж, склеротерапію або хірургію. Операція при водянці яєчка може бути пов’язана з рядом ускладнень, які містять: епідеміт (запалення придатка сім’яника), орхоепідеміт (запалення придатка та самого сім’яника), післяопераційна гематома й набряк тканин мошонки.  Саме тому хірургічне втручання повинне проводитися досвідченим лікарем. Крім того, поліпшити результат операції та зменшити ризик ускладнень дозволяє застосування лазерного й радіохвильового скальпеля. Ці методи вже давно й успішно застосовуються в медичних центрах «Гармонія здоров’я».

Переваги лікування гідроцеле в центрах «Гармонія здоров’я»

Успішність лікування водянки яєчка багато в чому залежить від поставлення точного діагнозу та вибору ефективної терапевтичної тактики. У медичних центрах «Гармонія здоров’я» прийом ведуть досвідчені урологи. Для лікування гідроцеле тут застосовуються сучасні хірургічні підходи.

Звертаючись до медичних центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевнені у високій якості медичної допомоги.

© Автор статті: Уролог-андролог- Бевз Михайло Сергійович

Джерела

  1. Patient.info Hydrocele in Adults
  2. Mayo Clinic Hydrocele
  3. Winchester Hospital Hydrocele
  4. MedicineNet Hydrocele: Symptoms & Signs
  5. З. А. Кадыров, С. Д. Шихов Склеротерапия у больных гидроцеле
  6. Олимов Р. Х., Кадыров З. А., Фаниев М. В. Сравнительный анализ традиционных операций и склеротерапии при гидроцеле

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД статевого прутня 410 грн
УЗД сечового міхура 190 грн
УЗД нирок та сечового міхура 410 грн
УЗД нирок 340 грн
УЗД трансректальне (передміхурова залоза, сім’яні пухирці, об’єм залишкової сечі) 30 хв 520 грн
УЗД органів калитки (яєчки, придатки яєчок) 410 грн
Урофлоуметрія з роз’ясненням 630 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація уролога 550 грн
Консультація уролога-андролога, к.м.н. 670 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна уролога 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою