Лікування гіперплазії ендометрію

Гіперплазія ендометрію – це захворювання, що характеризується надмірним розростанням клітин внутрішньої оболонки матки. Найбільш поширеним симптомом є аномальна маткова кровотеча. Іноді гіперплазія не потребує лікування та проходить самостійно. У разі наявності симптомів або ризику злоякісної трансформації призначається гормональна терапія або хірургічна операція. У мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться якісна діагностика та результативне лікування всіх видів гіперплазії ендометрію матки з урахуванням характеру та типу захворювання, а також індивідуальних потреб пацієнтки.

Види хвороби

За характером змін, що відбуваються у слизовій оболонці, яка вистилає матку, розрізняють кілька типів захворювання:

 1. Залозиста. Різновид гіперплазії, що характеризується розростанням залозистої тканини. Збільшення та зміна форми залоз призводять до потовщення функціонального шару. Залозиста гіперплазія ендометрію може протікати в активній або хронічній формі.
 2. Залозисто-кістозна. Відрізняється від попереднього типу захворювання формуванням кіст у слизовій матки. Вони утворюються через закорковування залоз клітинами, що активно діляться. Лікування залозисто-кістозної гіперплазії ендометрію може бути як медикаментозним, так і хірургічним.
 3. Базальна. Характеризується розростанням базального ендометріального шару, внаслідок чого формуються поліпи ендометрію. У міру прогресування функціональний шар ендометрію стоншується, що відбивається на його характерних циклічних змінах, які стають менш помітними.
 4. Аденоматозна. Ендометріальні залози не тільки розростаються, але й структурно змінюються. У нормі вони розділені епітеліальними перегородками, але при атиповій формі захворювання залози групуються – іноді одна з них з’являється всередині іншої. Лікування аденоматозної гіперплазії ендометрію важливо починати своєчасно, оскільки присутній ризик безпліддя та злоякісної трансформації.

Також розрізняють просту та складну гіперплазію. У першому випадку розростання ендометріальної тканини відбувається через збільшення залоз, але їх розташування стосовно одна одної не змінюється. При атипових проявах порушується структура ядра клітин. При складній формі захворювання формуються неоднорідні групи залоз. У разі наявності атипії існує високий ризик злоякісності (близько 30%).

Причини

Гіперплазія ендометрію викликана надлишком гормону естрогену, вироблення якого не стримується прогестероном. Імовірність такого дисбалансу збільшують певні фактори, як-от:

 • надлишкова вага;
 • замісна гормональна терапія;
 • відсутність вагітностей;
 • гранульозно-клітинна пухлина яєчника;
 • вживання певних препаратів для лікування раку грудей;
 • діабет.

Незалежно від причин, лікування гіперплазії ендометрію матки починається з визначення типу захворювання.

Симптоми

Іноді захворювання перебігає, ніяк себе не проявляючи. У деяких пацієнток можуть спостерігатися такі симптоми:

 • акне;
 • кров’янисті виділення або кровотечі між менструаціями;
 • сухість піхви;
 • рясні або нерегулярні місячні;
 • приплив;
 • перепади настрою;
 • болючий статевий акт;
 • прискорене серцебиття;
 • сильна втома.

Симптоми гіперплазії ендометрію неспецифічні, тому правильний діагноз може поставити тільки кваліфікований лікар.

Діагностика

Основна клінічна ознака захворювання – аномальні маткові кровотечі. Приблизно в 10-30% випадків воно перебігає безсимптомно, через що передракові зміни та рак ендометрію можуть бути виявлені на пізній стадії. Тому пацієнткам, що належать до групи онкологічного ризику, рекомендується проходити профілактичне УЗД статевих органів не менше ніж 2 рази на рік навіть у разі відсутності ознак гіперплазії ендометрію.

Основними методами діагностики є:

 1. Трансвагінальне УЗД. Дозволяє визначити товщину ендометрію й однорідність його структури. При цій формі дослідження ультразвуковий датчик вводиться в піхву.
 2. Гістероскопія. Вважається «золотим стандартом» обстеження пацієнтів із підозрюваною гіперплазією ендометрію. Дає можливість не тільки візуально оцінити внутрішню структуру матки, але й отримати зразок тканини для мікроскопічного аналізу.
 3. Гістологічне дослідження. Дозволяє розглянути ендометріальні клітини під мікроскопом й оцінити ступінь їх атипії.
 4. Вишкрібання при гіперплазії матки може також використовуватися як спосіб отримання зразка для гістопатологічного аналізу.

Лікування гіперплазії ендометрію

Ще порівняно недавно лікарі вважали, що гіперплазія – це ще не рак, але матку краще видалити. Сучасний підхід не такий радикальний. При виборі методу лікування лікарі повинні враховувати такі фактори:

 1. причини, що викликали захворювання;
 2. вік жінки;
 3. тип гіперплазії;
 4. наявність таких супутніх патологій, як пухлини яєчників, лейоміома матки, аденоміоз, хвороби печінки, ожиріння, цукровий діабет та ін.

Консервативна терапія передбачає вживання гормональних препаратів. Хірургічне лікування рекомендується пацієнткам, які не збираються більше мати дітей, в таких випадках:

 1. виявлення атипових змін у період медичного спостереження;
 2. недостатня ефективність гормональної терапії, що проводиться не менше ніж рік;
 3. рецидив захворювання після гормонального лікування;
 4. наявність маткових кровотеч попри вживання гормонів.

Для пацієнток у постменопаузі найбільш оптимальним методом лікування гіперплазії ендометрію є оперативне видалення матки, обох фаллопієвих труб і яєчників. Питання про резекцію яєчників для пацієнток у репродуктивному віці вирішується на індивідуальній основі. Видалення маткових труб рекомендується всім пацієнткам, оскільки такий крок дозволяє зменшити ризик раку яєчників.

У разі гіперплазії з атипією можливість розвитку раку ендометрію істотно підвищується. Тому гістеректомія (видалення матки) рекомендується всім жінкам, які більше не збираються мати дітей.

Переваги лікування гіперплазії ендометрію в мережі центрів «Гармонія здоров’я»

Успішність терапії багато в чому залежить від точної діагностики та правильно підібраної тактики лікування. У клініках «Гармонія здоров’я» прийом ведуть висококваліфіковані гінекологи, що мають великий досвід у діагностуванні й усуненні гіперпластичних процесів ендометрію. Незалежно від вибраного методу, ви можете бути впевнені в тому, що це оптимальне рішення, яке враховує повну картину вашого захворювання.

© Автор статті: Акушер – гінеколог, лікар першої кваліфікаційної категорії – Сізик (Жолоб) Світлана Анатоліївна

Джерела

 1. Patient Platform Limited. Endometrial Hyperplasia.
 2. Р. И. Габидуллина, Г. А. Смирнова, Ф. Р. Нухбала, Е. В. Валеева, Ю. И. Орлова, А. А. Шакиров, Гиперпластические процессы эндометрия: современная тактика ведения пациенток.
 3. Healthgrades. Endometrial Hyperplasia.
 4. Акушерство и гинекология. Гиперплазия эндометрия.
 5. В. В. Коренная, Е. Е. Масс, Ю. А. Колода, Т. Н. Полетова, Гиперпластические процессы эндометрия: новый взгляд на проблему.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД малої миски (гінекологічне: матка, яєчники) трансабдомінально 410 грн
УЗД транспіхвове (матка, яєчники) 470 грн
Кольпоскопія з відеовізуалізацією 390 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація гінеколога 550 грн
Консультація гінеколога-ендокринолога 700 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна гінеколога в процесі лікування 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою