Лікування холециститу

Холециститом називають патологію жовчного міхура запального характеру. Зазвичай є ускладненням жовчнокам’яної хвороби, виникає через звуження просвіту та збій відтоку жовчі. У групі ризику – особи, які досягли 45 років. Всупереч поширеній помилці, до захворювання схильні не тільки жінки – нерідко зустрічається холецистит у чоловіків, лікування в будь-якому разі обов’язкове.

Різновиди хвороби


При діагнозі «холецистит» лікування залежить від виду хвороби. Розрізняють гостру та хронічну форми патології. Але це не єдиний параметр класифікації.

За наявністю каменів у жовчному міхурі виділяють калькульозний і некалькульозний (без каменів) види захворювання.

За ступенем розвитку розрізняють холецистит:

 1. катаральний – через набряк слизової звужується жовчовивідна протока, відбувається застій жовчі;
 2. флегмонозний – виникають процеси гнійного характеру;
 3. гангренозний – спостерігаються некроз, змертвіння ділянок тканини жовчного міхура;
 4. деструктивний – на стінках органу утворюються виразки, які у разі відсутності втручання стають наскрізними, функції порушуються.

За наявністю супутніх захворювань розрізняють ускладнений або неускладнений холецистит. Правильне визначення виду патології важливе для вибору способу лікування.

Причини

Найбільш часто патологія виникає через жовчнокам’яну хворобу, ускладненням якої і є холецистит. Застій жовчі внаслідок порушення її відтоку призводить до запальних процесів. Крім того, причиною можуть бути:

 • хвороботворні мікроорганізми;
 • паразит;
 • панкреатит, що призводить до просочування в жовчні протоки ферментів, які виробляються підшлунковою залозою.

Відомі й інші фактори, здатні спровокувати холецистит. Це неправильне харчування, малорухливий спосіб життя та їх наслідки:

 • порушення обміну речовин;
 • запір;
 • зниження імунітету;
 • застійні процеси.

Крім того, патологія може розвинутися внаслідок посттравматичного синдрому при травмуванні ділянки черевної порожнини.

Хід хвороби та можливі наслідки


Клініка холециститу в дорослих залежить від того, знаходиться хвороба в гострій формі або ж перейшла у хронічну. Гостра фаза триває від 1-2 тижнів до двох місяців. Катаральна форма піддається лікуванню медикаментозно в амбулаторних умовах. Якщо ж встигли розвинутися інші стадії хвороби (флегмонозна, гангренозна або деструктивна), потрібна негайна госпіталізація, оскільки існує безпосередня загроза життю.

У разі відсутності лікування недуга переходить у хронічну форму, виникають ускладнення:

 1. утворення гною та некроз тканин жовчовивідних проток;
 2. розрив стінок жовчного міхура і, як наслідок, перитоніт;
 3. спайки в жовчовивідних протоках;
 4. водянка стінки жовчного міхура.

При ускладненому хронічному холециститі лікування в дорослих стає вкрай складним. Небажано запускати хворобу до такого стану.

Симптоми та діагностика


У стадії загострення хвороба проявляється нападами сильного гострого болю справа під ребром. Спостерігаються ознаки загального нездужання: нудота, блювота, підвищення температури, жовтушність шкірних покривів.

При хронічному перебігу захворювання поза періоди загострення симптоми притупляються: біль стає тягнучим, ниючим, може посилюватися при фізичному навантаженні або переохолодженні, після вживання «важкої» (гострої, жирної і т. ін.) їжі. Часто проявляються запори, метеоризм.

Поставлення діагнозу проводиться на підставі скарг хворого, огляду, пальпування черевної порожнини. У разі потреби призначаються уточнювальні методи апаратної діагностики:

 1. УЗД;
 2. КТ;
 3. клінічні аналізи сечі, крові, калу, жовчі, що виділяється.

Є й досить специфічні методи. До них належать:

 1. холецистохолангіографія – контрастна рентгенографія жовчного міхура та жовчовивідних проток;
 2. фіброгастродуоденоскопія – різновид ендоскопічного зондування.

Види необхідних досліджень визначає фахівець у кожному конкретному випадку.

Лікування

Якщо своєчасно був поставлений діагноз «холецистит», лікування має консервативний характер. Хворому призначається курс медикаментів, що містить:

Антибіотики – пригнічують хвороботворну мікрофлору, усувають першопричину холециститу інфекційної етіології.

Жовчогінні засоби – покликані стимулювати відтік жовчі.

Протизапальні препарати – покращують прохідність жовчовивідних шляхів.

При холециститі лікування в дорослих багато в чому здійснюється за допомогою щадної дієти, яка сприяє лікуванню не менше, ніж медикаменти. Повністю виключаються продукти, що стимулюють запалення в жовчному міхурі:

 • їжа з підвищеним вмістом жирів;
 • гострі, солоні, смажені, копчені страви;
 • солодке;
 • будь-який алкоголь.

Показані каші (особливо цілозернові), фрукти, негазовані фруктові напої (морси, компоти), свіжі овочі. Важливий стабільний, розмірений графік харчування, що не допускає як переїдання, так і голодування.

Якщо консервативні методи не дали належного результату або хвороба була запущена до ускладненої фази, застосовується хірургічне лікування. Холецистектомія (видалення жовчного міхура) проводиться лапароскопічно – через невеликий прокол у стінці черевної порожнини під загальним наркозом.

Таке оперативне втручання досить щадне, у більшості випадків прогноз позитивний. Після операції хворий протягом трьох днів знаходиться у стаціонарі під наглядом лікарів, після чого (у разі відсутності ускладнень) виписується додому. Відновлювальний період займає до двох місяців.

При поставленні діагнозу «холецистит» клініка «Гармонія здоров’я» забезпечить ефективне лікування із залученням досвідчених фахівців і сучасних методів. У більшості випадків розв’язати проблему вдається консервативно – без операції. Головна умова для цього – своєчасне звернення за лікарською допомогою при перших же підозрілих симптомах.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою