Лікування міжхребцевої грижі поперекового і шийного відділів хребта

Хребет людини має дуже складну будову. Він повинен бути міцним, щоб підтримувати вагу тіла і в той же час забезпечувати достатній діапазон руху. Одну з головних функцій хребетного стовпа виконують міжхребцеві диски. Вони розташовуються між хребцями, не дозволяючи їм стикатися один з одним і виступаючи своєрідним амортизатором, що поглинає поштовхи і удари.

Що може викликати грижу міжхребцевого диска


Диски складаються з жорсткої зовнішньої оболонки і гелевидного внутрішнього вмісту (пульпозного ядра). Якщо зовнішній шар диска розривається, ядро може випинатися в хребетний канал, тиснучи на нервові корінці. Це призводить до сильного болю в спині і інших неврологічних симптомів, таких як оніміння рук або ніг. Гелевидна речовина виділяє хімічний подразник, що також сприяє розвитку запалення і появі болю.

Операція з видалення міжхребцевої грижі може знадобитися пацієнтам, яким не допомагають консервативні методи лікування. Лікарі клініки «Гармонія здоров’я» проведуть ретельне діагностичне обстеження і підберуть терапевтичну тактику, яка буде найбільш ефективна в кожному конкретному випадку.

Основним фактором ризику є вік. Згодом диски хребта втрачають вологу і стають менш еластичними. Поступове зношення призводить до того, що на їх поверхні з’являються мікроскопічні тріщини або розриви, через які пульпозне ядро виходить назовні.

Часто операція з видалення шийної або поперекової грижі потрібна після травми спини. Різкі скручування спини або підйом вантажів іноді призводять до розриву фіброзної оболонки. Причиною травми може бути падіння або автомобільна аварія.

Травма — друга за частотою причина грижі міжхребцевого диска. Ви можете перевантажити спинний диск, коли повертаєтеся або піднімаєте щось важке. Диск здатний розірватися і при сильній травмі, наприклад, в автомобільній аварії або при падінні.

У вас також може бути більше шансів отримати грижу міжхребцевого диска, якщо ви страждаєте ожирінням або якщо у інших членів вашої сім’ї вона була, оскільки дослідження показують, що це може передаватися генетично.

Симптоми міжхребцевої грижі


Тиск частини диска на нервові корінці супроводжується сильним болем, локалізація якого залежить від того, який відділ хребта вражений:

 1. Поперекова грижа. Пацієнти часто відчувають біль, що поширюється від сідниць в ногу, а також поколювання, печіння, оніміння в нижніх кінцівках. Як правило, уражається тільки одна сторона тіла. Біль різкий, інтенсивний, виснажливий. Посилюється при стоянні, сидінні або ходьбі. Видалення грижі поперекового відділу хребта в переважній більшості випадків дозволяє повністю позбутися симптомів.
 2. Шийна грижа. Здавлення нерва призводить до тупого або різкого болю в шиї або між лопатками, який часто іррадіює (поширюється) в плече або руку. Нерідко пацієнти також відчувають оніміння і поколювання в верхніх кінцівках. Біль посилюється при рухах шиї. Лікування грижі шийного відділу може бути як консервативним, так і хірургічним.

Терапевтичну тактику підбирає лікар після ретельного обстеження.

Діагностика міжхребцевих гриж

Після фізичного огляду лікар порекомендує одне або кілька інструментальних досліджень, які допоможуть визначити точну локалізацію і ступінь тяжкості патології:

 1. МРТ. Це найбільш інформативний метод обстеження, що дозволяє зрозуміти, де саме виникла грижа, які нервові корінці уражені. Також МРТ часто необхідне в рамках підготовки до хірургічного видалення міжхребцевої грижі.
 2. КТ. Призначається пацієнтам, які мають протипоказання до проведення МРТ.
 3. Рентген. Використовується для виключення таких проблем, як переломи і аномалії розвитку хребців, інфекції, пухлини, викривлення хребта.
 4. КТ-мієлограма. Комп’ютерна томографія з контрастом. Дозволяє уточнити характеристики грижі, якщо інші методи виявилися неінформативними.

Якщо пацієнт потребує видалення грижі шийного або поперекового відділу хребта, можуть бути проведені додаткові дослідження.

Методи лікування

На першому етапі перевага віддається консервативній терапії. Пацієнту рекомендують знизити рівень активності, щоб зменшити запалення спинномозкового нерва. При слабкому і помірному болю призначаються нестероїдні протизапальні препарати або епідуральні ін’єкції стероїдів.

Добре зарекомендувала себе фізіотерапія. Для лікування шийної або поперекової грижі застосовуються такі методи, як масаж, ультразвукова терапія, електростимуляція м’язів і вправи на розтяжку. Додатково можуть бути призначені знеболюючі і міорелаксанти.

Якщо консервативна терапія недостатньо ефективна, розглядається питання про хірургічне видалення грижі. Хірургічні методи рекомендують, якщо:

 • біль обмежує нормальну активність пацієнта або погіршує якість його життя;
 • є прогресуючі неврологічні симптоми, такі як оніміння або слабкість в ногах;
 • присутнє порушення нормальної функції кишечника або сечового міхура;
 • у пацієнта немає протипоказань до загальної анестезії.

Часто лікування міжхребцевої грижі передбачає проведення дискектомії. В ході операції хірург повністю або частково прибирає пошкоджений диск. Ще один хірургічний підхід — це ламінектомія (висічення дужки хребця для зниження тиску на нервові корінці).

У клініці «Гармонія здоров’я» операції з видалення міжхребцевих гриж проводяться переважно мінімально інвазивним шляхом. Хірург здійснює доступ до операційного поля через один невеликий розріз. Такі втручання менш травматичні, ніж стандартна відкрита хірургія. Після них не залишається помітних шрамів, а відновлення пацієнта відбувається набагато швидше.

© Автор статті: Хірург-проктолог, фахівець. Ординатор відділення хірургії і проктології – Тяпкин Ілля Валерійович

Джерела

 1. Remedy Health Media. Howard S. An and Elizabeth Millard. Herniated Disc: Symptoms, Causes, Diagnosis, and Treatment.
 2. American Association of Neurological Surgeons. Herniated Disc.
 3. Spine-health.com. Roger Härtl. Diagnosing a Lumbar Herniated Disc.
 4. SpineUniverse. Jason M. Highsmith, MD, Surgery for a Herniated Disc

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою