Лікування панкреатиту

Панкреатит – захворювання, при якому порушується відтік ферментів, що виробляються підшлунковою залозою. Починається процес самоперетравлення органу продуктами власної ферментації. Токсини, які виробляються при цьому, надходять в кровотік. Так вони порушують роботу інших органів.

Форми панкреатиту

У захворюванні панкреатиті гастроентеролог розрізняє дві форми – гостру і хронічну.

Перша характеризується швидким розвитком патологічних процесів і вираженою симптоматикою. Процес самоперетравлення підшлункової залози йде активно і часто призводить до необоротного некрозу тканин. Характерний симптом – гострий біль у боці ліворуч, при цьому проявляються ознаки загального нездужання – нудота, блювота, запаморочення, підвищена температура.

Якщо відсутнє своєчасне лікування панкреатиту підшлункової залози, хвороба переходить в хронічну фазу. Вона відрізняється більш притупленими, але тривалими симптомами. Розрізняють дві стадії хронічної форми хвороби:

 1. Симптоми практично відсутні, за винятком періодів загострення, які можуть бути спровоковані фізичним стомленням, стресом, вживанням «важкої» їжі.
 2. Симптоми турбують хворого постійно.

Залежно від того, діагностовано гострий або хронічний панкреатит, симптоми і лікування будуть відрізнятися.

Причини

Головна причина панкреатиту – це, безумовно, зловживання спиртними напоями. Відповідно до сучасних даних, більшість осіб (до 70%), у яких була діагностована ця недуга, страждають на хронічний алкоголізм. Кожен п’ятий випадок запалення підшлункової залози припадає на розвиток жовчнокам’яної хвороби. Решту 10% причин між собою ділять:

 • травми черевної порожнини;
 • інфекційні захворювання;
 • ураження грибками і паразитами;
 • ускладнення інших хвороб і наслідки їх лікування (нерідко недуга розвивається після хіміотерапії раку підшлункової залози).

Нарешті, панкреатит може бути вродженим внаслідок спадкових факторів і патологій внутрішньоутробного розвитку.

Симптоматика

Симптоми відрізняються в залежності від того, знаходиться захворювання в хронічній або гострій формі.

Симптомами гострого панкреатиту є:

 • гострий біль в районі підшлункової залози (ліве підребер’я) з іррадіацією в спину;
 • посилення больового синдрому після їжі або вживання алкоголю;
 • метеоризм, закреп;
 • загальне нездужання – блідість, підвищена температура, нудота, блювота.

При тривалому перебігу стадії загострення проявляються симптоми, що нагадують перитоніт, – живіт напружений, відгукується на пальпацію гострим болем.

Хронічна форма хвороби відрізняється:

 • больовими відчуттями, наче давить, розпирає, з нападами посилення;
 • іррадіацією болю в область плеча, шиї, лопатки;
 • ознаками порушення роботи шлунково-кишкового тракту – проносами або закрепами, метеоризмом;
 • пожовтінням шкірних покривів, зниженням маси тіла, не пов’язаним зі зміною раціону.

Дані симптоми – привід для звернення до фахівця. Остаточна діагностика панкреатиту проводиться тільки лікарем-гастроентерологом.

Діагностика


Діагностика панкреатиту у дорослих ускладнена тим, що останній має симптоматику, схожу з іншими хворобами шлунково-кишкового тракту – холециститом, виразковою хворобою, гастритом. Великого значення набуває виявлення хвороби на ранніх стадіях до переходу її в хронічну форму.

Крім збору анамнезу і мануальної діагностики, головним методом якої є пальпація черевної порожнини, застосовується лабораторна діагностика хронічного панкреатиту, що включає:

 1. аналіз крові – загальний, на біохімію, цукор, згортання (коагулограма);
 2. аналіз сечі та калу;
 3. УЗД, КТ, рентгеноскопію черевної порожнини;
 4. ендоскопічне зондування.

За результатами проведеного обстеження встановлюється остаточний діагноз і призначається лікування панкреатиту у чоловіків і жінок.

Лікування


Лікування хворого панкреатитом залежить від стадії, якої досягла хвороба, а також наявності або відсутності ускладнень. При гострій формі захворювання показаний курс медикаментів. Він спрямований на купірування симптомів і стабілізацію вироблення і відтоку ферментів підшлункової залози.

Курс включає:

 1. спазмолітики;
 2. анальгетики;
 3. антибіотики;
 4. блокатори ферментогенеза.

Медикаментозне лікування здійснюється амбулаторно, без госпіталізації. При вираженості симптомів і сильному больовому синдромі може бути призначена повна відмова від прийому їжі та перехід на внутрішньовенне харчування в умовах стаціонару.

Якщо консервативна терапія не дає результатів, призначається оперативне лікування. Операція полягає у видаленні некротичних ділянок і фіброзної тканини, а також прочищенні проток залози.

Лікування панкреатиту у хронічному перебігу проводиться в умовах стаціонару. Застосовуються суворіша дієта і медикаментозна терапія більш сильнодіючими препаратами під наглядом лікаря. Якщо є показання, призначається оперативне втручання – видалення некротичних ділянок тканини. Якщо розвинувся перитоніт, здійснюється промивання черевної порожнини.

Можливі ускладнення

Якщо при панкреатиті лікування у жінок і чоловіків було проведено своєчасно, ускладнень вдається уникнути. В іншому випадку недуга переходить в хронічну форму, що загрожує низкою ускладнень:

 • утруднений відтік жовчі;
 • кістоз тканини підшлункової залози;
 • абсцес;
 • холангіт;
 • свищ – перфорація стінки підшлункової залози;
 • перитоніт і септичний шок;
 • ниркова і печінкова недостатність.

Ускладнений хронічний панкреатит становить безпосередню небезпеку для життя пацієнта, тому вимагає негайного втручання лікаря.

Профілактика

Профілактика панкреатиту полягає в комплексі заходів, які ховаються за ємним поняттям «здоровий спосіб життя». Головне – повна відмова від алкоголю і утримання ваги в межах фізіологічної норми. Крім того, потрібно:

 1. Нормалізувати графік харчування, відмовитися від перекусів.
 2. Перейти на дробове харчування, стежити за повноцінністю раціону, балансом білків, жирів і вуглеводів.
 3. Відмовитися від «важкої» їжі – жирного, солоного і гострого.
 4. Зменшити вміст цукру в продуктах і вживання солодкого.
 5. Відмовитися від харчування в громадських місцях та напівфабрикатів.

При появі перших тривожних ознак, що вказують на порушення роботи шлунково-кишкового тракту, необхідно негайно звернутися до лікаря-гастроентеролога. Клініка «Гармонія здоров’я» забезпечить кваліфіковану консультацію, точну діагностику і якісне лікування консервативними і при необхідності оперативними методами.

У медцентрі є свій комфортабельний стаціонар з повним набором зручностей і доброзичливим персоналом, що, безумовно, сприяє якнайшвидшому відновленню.

Після закінчення лікування фахівці з гастроентерології та дієтології представлять детальний список профілактичних заходів, які допоможуть уникнути рецидивів хвороби в майбутньому.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою