Лікування пієлонефриту

Пієлонефритом називається інфекція нирок, що є наслідком проникнення патогенних бактерій з сечового міхура в нирки через сечоводи. Іноді (наприклад, після операції) бактерії потрапляють у нирки через кров.  Пієлонефрит може супроводжуватися дуже болючими симптомами та призводити до серйозних ускладнень, але, якщо звернутися за медичною допомогою вчасно, прогноз сприятливий. У мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться діагностика та лікування всіх типів пієлонефриту із застосуванням прогресивних терапевтичних методик.

Види пієлонефриту


Діагностика та лікування пієлонефриту залежать від типу захворювання. При гострому перебігу зазвичай уражається одна конкретна ділянка нирок. При цьому інша структура органу залишається недоторканою. У 80% випадків причина розвитку – патогенні бактерії, які потрапляють у нирки з нижніх сечовивідних шляхів. Здебільшого це кишкові палички, рідше – стафілококи. У рідкісних випадках пієлонефрит можуть викликати гонококи або мікоплазми. Іноді гостре запалення нирок провокується грибковою інфекцією. Найчастіше це відбувається в пацієнтів з ослабленим імунітетом, які вживають антибіотики або імунодепресанти. Захворювання розвивається раптово та протікає важко. Вимагає медикаментозного лікування й нерідко перебування у стаціонарі.

Хронічний пієлонефрит є результатом нелікованих інфекцій уретри або сечового міхура. Ця форма, на відміну від гострої інфекції, може мати легкий і безсимптомний перебіг, аж до пізньої стадії хронічної ниркової недостатності (незворотного пошкодження нирок). Лікування комплексне та містить медикаментозну терапію й фізіотерапію.

Пієлонефрит: причини

Захворювання виникає, коли патогенні бактерії потрапляють у сечовивідні шляхи та підіймаються по уретрі в сечовий міхур, викликаючи його запалення – цистит. Без належного лікування мікроорганізми проникають у сечоводи та нирки.

Існують і інші, менш поширені причини появи пієлонефриту. Іноді нирки запалюються через порушення відведення сечі. Це може статися через камені в нирках або гіперплазію (збільшення) передміхурової залози в чоловіків. Блокування сечовивідних шляхів призводить до того, що бактерії, присутні в сечі, починають активно розвиватися, провокуючи запальний процес.

Імовірність захворіти на пієлонефрит вище у вагітних жінок, пацієнтів із цукровим діабетом і людей з ослабленою імунною системою.

Симптоми пієлонефриту


Клінічні прояви захворювання можуть бути дуже різними. Симптоми пієлонефриту в чоловіків і жінок загалом схожі, відмінності присутні у вікових категоріях. Класичний симптомокомплекс містить:

 1. різке підвищення температури тіла до 38 °C і вище;
 2. виражений озноб і слабкість;
 3. односторонній або двосторонній біль у спині в ділянці нирок;
 4. порушення сечовипускання (біль і часті позиви).

Поставлення діагнозу ускладнене в пацієнтів зі шлунково-кишковими симптомами, як-от діарея, нудота та блювота.

У дітей молодше 2 років може бути тільки висока температура (без проявів, що стосуються сечовивідних шляхів). Спостерігаються й інші ознаки: відмова від їжі, болі в животі, загальний пригнічений стан. У дітей старшого віку приєднуються типові симптоми пієлонефриту: порушення сечовипускання, жар, озноб, блювота та болі у спині.

Приблизно у 33% ослаблених літніх пацієнтів гостре запалення нирок перебігає без підвищення температури тіла й інших класичних проявів хвороби. Замість цього нерідко присутні такі ознаки, як слабкість, сплутаність свідомості, галюцинації.

На відміну від гострого пієлонефриту, хронічна форма хвороби прогресує поступово. Першим симптомом захворювання можуть бути прояви ниркової недостатності, часто поєднуються з гіпертонією. За статистикою, від 11 до 20% випадків термінальної ниркової недостатності – результат хронічного пієлонефриту.

Інфекція нирок іноді призводить до небезпечного для життя стану – сепсису, який вимагає невідкладної медичної допомоги. Зателефонуйте у швидку, якщо у вас присутні такі симптоми, як підвищена температура тіла, прискорене дихання й серцебиття, висип на шкірі та сплутаність свідомості.

Діагностика гострого та хронічного пієлонефриту

Деякі захворювання можуть мати симптоми, схожі із запаленням нирок. Щоб поставити правильний діагноз і вибрати ефективну терапевтичну тактику, лікарі клініки «Гармонія здоров’я» проведуть комплексне обстеження. Воно містить такі етапи:

 1. Складання історії хвороби та фізичний огляд. Лікар детально розпитає про симптоми й час їх появи, наявність захворювань нирок у родичів, а також загальний стан вашого здоров’я. Також він проведе фізичне обстеження, що містить пальпацію живота та ділянки нирок.
 2. Загальний аналіз і бактеріальний посів сечі. Високий рівень лейкоцитів при проведенні загального аналізу може вказувати на наявність інфекції. Бактеріальний посів виконується для визначення типу збудника захворювання. Ця інформація потрібна, щоб підібрати правильний антибіотик для лікування пієлонефриту.
 3. УЗД нирок. Дослідження допомагає лікарю візуально оцінити стан нирок і сечоводів, щоб виявити травми, камені або інші причини блокування сечовивідних шляхів.
 4. Комп’ютерна томографія. Цей метод діагностики не може виявити інфекцію нирок, але допомагає знайти причини, що її викликали. КТ призначається тільки в тому разі, якщо ультразвукове дослідження не було досить інформативним.
 5. Мікційна цистографія. Рентгенівське дослідження сечового міхура та прилеглих органів сечовидільної системи під час наповнення міхура й у процесі сечовипускання. Виконується із застосуванням рентгеноконтрастного барвника.
 6. Пальцеве ректальне дослідження. Симптоми пієлонефриту в чоловіків можуть бути викликані блокуванням уретри внаслідок збільшення передміхурової залози. Лікар обстежує простату, щоб виявити можливі відхилення.
 7. Радіоізотопна сцинтиграфія нирок. Під час дослідження пацієнту внутрішньовенно вводиться невелика кількість радіофармпрепарату, після чого проводиться комп’ютерна томографія. Метод дозволяє детально оцінити функцію нирок.

Під час діагностичного обстеження лікарі будуть шукати будь-які можливі причини, що здатні викликати запалення нирок. Від поставлення точного діагнозу багато в чому залежить успішність терапії захворювання.

Пієлонефрит: профілактика та лікування


Основний метод терапії – вживання антибактеріальних препаратів. У більшості випадків неускладненого пієлонефриту антибіотики дозволяється застосовувати перорально (у вигляді таблеток). Лікування зазвичай триває від 7 до 10 днів. Важливо, щоб препарат підібрав лікар з урахуванням можливої алергії пацієнта на лікарські засоби, а також на основі результатів аналізу на чутливість до антибіотиків.

Пацієнти з високою температурою тіла, ознобом, нудотою або блювотою піддаються високому ризику зневоднення. В такому разі лікування краще проводити в стаціонарі, а антибіотики та інші підтримувальні препарати рекомендується вводити внутрішньовенно.

При лікуванні хронічного пієлонефриту лікарі клініки «Гармонія здоров’я» застосовують комплексний підхід. Насамперед вони намагаються виявити й усунути причини, що викликали захворювання. Подальше лікування спрямоване на запобігання прогресуванню пошкодження нирок.

Профілактика пієлонефриту орієнтована на запобігання та своєчасне лікування бактеріальних інфекцій сечовидільної системи.

Лікування гострого та хронічного пієлонефриту в мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я»

Запорукою швидкого одужання при запаленні нирок є виявлення точної причини й адекватне лікування захворювання. У клініці «Гармонія здоров’я» пацієнтам надається комплексна медична допомога, яка передбачає проведення ретельного діагностичного обстеження, консультації профільних фахівців, а також складання персоналізованого терапевтичного плану, максимально адаптованого під потреби пацієнта. Лікування, в залежності від тяжкості захворювання, проводиться в амбулаторних умовах або в стаціонарі.

Звертаючись до клініки «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевнені у високій якості наданої медичної допомоги.

© Автор статті: Уролог-андролог – Монастирний Віталій Константинович

Джерела

 1. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Definition & Facts of Kidney Infection (Pyelonephritis).
 2. Encyclopaedia Britannica. Pyelonephritis.
 3. Bupa Global. Pyelonephritis (kidney infection).
 4. News-Medical.Net. Pyelonephritis Symptoms.
 5. Urology Care Foundation. Kidney (Renal) Infection – Pyelonephritis
 6. Harvard Health Publishing. Pyelonephritis

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД статевого прутня 410 грн
УЗД сечового міхура 190 грн
УЗД нирок та сечового міхура 410 грн
УЗД нирок 340 грн
УЗД трансректальне (передміхурова залоза, сім’яні пухирці, об’єм залишкової сечі) 30 хв 520 грн
УЗД органів калитки (яєчки, придатки яєчок) 410 грн
Урофлоуметрія з роз’ясненням 630 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація уролога 550 грн
Консультація уролога-андролога, к.м.н. 670 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна уролога 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою