Лікування тонзиліту

Гостре або хронічне запалення мигдалин (тонзиліт) відноситься до найпоширеніших захворювань лор-органів інфекційного походження. Найчастіше на ангіну страждають діти і молоді люди. До лікування цієї патології потрібно поставитися з усією серйозністю, оскільки ангіна нерідко позначається і на інших органах, ускладнюючись ревматизмом, пієлонефритом і т. п.

Симптоми і види тонзиліту

Для гострої ангіни типові раптовий початок і стрімкий розвиток. Протягом 3―4 днів наростає біль в горлі з однієї або обох сторін, яка в деяких випадках буває настільки інтенсивною, що людина не може ні спати, ні їсти, ні розмовляти. Температура швидко піднімається до 39 градусів і вище. Важливо в перші ж години звернутися до лікаря. При вчасно розпочатому лікуванні гострого тонзиліту всі симптоми протягом декількох днів стихають і настає одужання.

 Розрізняють ангіну:

 1. катаральну. Відзначаються невеликий біль в горлі та почервоніння;
 2. лакунарну. Характерні сильна хворобливість і жовтувато-гнійні «пробки» в лакунах піднебінних мигдалин;
 3. фолікулярну. На мигдалинах помітні дрібні жовті вкраплення ― фолікули, наповнені гноєм.

Хронічна форма тонзиліту ― це тривалий запальний процес, який протікає в лімфатичній тканині горла і відрізняється від гострої менш вираженими ознаками. Перебіг ― хвилеподібний з періодичними загостреннями і стиханням запальних явищ в піднебінних мигдалинах. Відбувається все на тлі зниження імунітету і може призвести до ускладнень на серці, в суглобах, нирках і на шкірі.

Методи терапії гострої ангіни

При гострому запаленні мигдалин лікування проводиться консервативними методами. Залежно від виду ангіни, хворому призначають:

 1. антибіотики або противірусні засоби;
 2. антисептики;
 3. антигістамінні препарати;
 4. анальгетики (при сильному болі);
 5. засоби, що знімають загальну інтоксикацію;
 6. фізіотерапевтичні процедури.

Інноваційний метод ― лікування тонзиліту лазером. Малопотужне випромінювання має протизапальну і анестезуючу дію, активізує кровообіг в мигдалинах, стимулює загоєння пошкоджених тканин.

Операції при хронічному тонзиліті

При тривал о існуючому запаленні мигдалин патологічна лімфоїдна тканина сама по собі стає джерелом інфікування всього організму, а зміни в їх структурі мають необоротний характер. Тому при хронічному тонзиліті лікування повинно бути більш радикальним. Консервативні методи не можуть усунути такі порушення.

Як радикальне хірургічне лікування використовується повна тонзилектомія. При цій лор-операції видаляють мигдалини разом з їх капсулою ― прилеглою сполучною тканиною. Таке втручання призначається при неефективності консервативних заходів і частих загостреннях хронічного тонзиліту.

Лікування може здійснюватися із застосуванням одного з таких інструментів:

 • лазерного ножа;
 • ультразвукового скальпеля;
 • радіочастотної абляції.

Хірургічні операції з видалення піднебінних мигдалин при хронічному тонзиліті можуть бути як радикальними, так і органозберігаючими. Другий спосіб завжди кращий, оскільки дуже бажано залишити лімфоїдне глоткове кільце в цілісному вигляді, щоб імунний захист організму був якомога надійніший.

Приклад органозберігаючого лікування тонзиліту в Києві ― лазерна деструкція піднебінних мигдалин, яка проводиться в лор-відділеннях МЦ «Гармонія здоров’я». Процедура безболісна, безкровна і може призначатися пацієнтам будь-якого віку. При цьому усувається вогнище інфекції, але орган продовжує функціонувати в повну силу.

© Автор статті: Отоларинголог, лікар першої кваліфікаційної категорії – Школьна Оксана Михайлівна

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою