Перитоніт

Перитоніт — локалізоване в одній ділянці або широке запалення очеревини. Проявляється сильним болем у животі, нудотою і блювотою, високою температурою, труднощами з випорожненням кишечника і відходженням газів. Стан пацієнта при цьому захворюванні завжди важкий. Якщо хворому вчасно не буде проведена операція, то з великою ймовірністю (20—50%) можливий летальний результат. Тому при появі вищевказаних симптомів звернення до лікаря не можна відкладати ні на хвилину.

Причини і діагностика захворювання


Основна причина гострого перитоніту — інфекційне ураження. Мікроорганізми можуть бути як занесені ззовні, так і переміститися з потоком крові з інших органів. У першому випадку інфекція проникає в черевну порожнину при пораненні, тривалому використанні катетерів або некваліфікованому оперативному втручанні.

Гнійний перитоніт в переважній більшості випадків розвивається у вигляді ускладнення патологій внутрішніх органів, що були раніше. Це можуть бути:

 1. апендицит, що прорвався;
 2. проривна виразка шлунка або дванадцятипалої кишки;
 3. панкреатит;
 4. цироз печінки;
 5. непрохідність кишечника;
 6. холецистит;
 7. дивертикулит;
 8. гінекологічні та урологічні захворювання.

Причинами запального процесу можуть стати не тільки інфекційні чинники, а й деякі хімічні агенти, які при проникненні в очеревину руйнують її тканини і сприяють формуванню гнійних вогнищ.

Діагностика перитоніту ґрунтується на клінічній картині і виявленні типових симптомів. Для підтвердження запалення очеревини використовують УЗД, рентгенографію, гінекологічне та ректальне обстеження, лабораторні аналізи.

Лікування перитоніту

Лікується перитоніт оперативним шляхом. Підтверджений діагноз запалення очеревини — підстава для ургентного хірургічного втручання, тактика якого залежить від причини захворювання.

При всіх формах перитоніту операція виконується за однаковим алгоритмом:

 1. Робиться серединна лапаротомія. Якщо джерело перитоніту точно відоме до операції, то можуть бути використані і інші доступи. При наявності в черевній порожнині великої кількості гнійного або серозного вмісту рідкий ексудат видаляється спеціальним хірургічним відсмоктувачем.
 2. Виявляється і усувається вогнище запалення. Якщо видалити його з яких-небудь причин неможливо, то він ізолюється тампонами. Ліквідація джерела перитоніту передбачає ушивання перфорованої ділянки, видалення апендикса або змертвілого місця кишки.
 3. Під час операції при перитоніті здійснюють санацію черевної порожнини, видалення залишкового ексудату і гною. Для цього використовують стерильні хірургічні інструменти і матеріали — електровідсмоктувачі, тупфери і марлеві тампони. Всі процедури проводяться вкрай акуратно, дбайливо, оскільки найменший необережний рух може додатково травмувати слизову оболонку запаленого кишечника.
 4. Забезпечується декомпресія тонкої кишки для вільного пасажу її вмісту. Для цього в кишечник вводиться спеціальний зонд.

Після того як черевна порожнина буде звільнена від гною, вона обробляється розчином антибіотиків широкого спектра дії. Доза медикаментів підбирається з таким розрахунком, щоб забезпечити достатню концентрацію активної речовини в ексудаті.

Залежно від клініки перитоніту, ступеня його тяжкості після втручання вирішується питання про те, дренувати черевну порожнину протягом деякого часу або зашити її наглухо. Введення дренажних пристосувань показано лише пацієнтам, прооперованим з приводу розлитого гнійного запалення очеревини. У всіх інших випадках операційний розріз зашивається наглухо, оскільки закрита черевна порожнина ефективніше справляється з інфекцією.

Післяопераційний період і профілактика

Успішність лікування перитоніту залежить від тактики ведення післяопераційного періоду. Терапевтичні заходи в цей час спрямовані на боротьбу з інфекцією, інтоксикацією організму і усунення фізіологічних порушень, викликаних перенесеним запальним процесом. Повнота і інтенсивність лікувальних маніпуляцій залежать від поширеності перитоніту. Особлива увага повинна бути приділена поповненню дефіциту рідини і відновленню об’єму циркулюючої крові.

Профілактика перитоніту полягає в своєчасному виявленні та лікуванні основних захворювань, що послужили фоном для розвитку запалення очеревини. При ранньому зверненні в клініку ці патології успішно ліквідуються за допомогою сучасних і ефективних методів.

© Автор статьи: Хирург-проктолог, специалист. Ординатор отделения хирургии и проктологии – Тяпкин Илья Валерьевич

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою