Видалення гриж (пахової, пупкової)

Грижа виникає внаслідок ослаблення м’язів черевної стінки, основна функція якої полягає в утриманні на місці органів черевної порожнини. Ослаблення призводить до того, що органи (частіше кишкові петлі) випинаються, утворюючи пальповану або візуально помітну опуклість. Патологія з’являється переважно в області живота і в паху. Як правило, вона не загрожує життю, але буває пов’язана з серйозними ускладненнями, такими як обмеження грижового мішка. Пахові та пупкові утворення не проходять самостійно. Єдиний результативний метод лікування – хірургічна операція.

Що таке пахові грижі


В мережі
медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться комплексна діагностика та кваліфіковане лікування всіх видів абдомінальних гриж. У більшості випадків операція з видалення грижі виконується лапароскопічним шляхом. Це щадний метод хірургії, який пов’язаний з меншим ризиком ускладнень і сприяє швидкому відновленню. Додатковий плюс – відсутність виражених шрамів. Ціна лапароскопії грижі залежить від ступеня тяжкості захворювання і локалізації патології.

Найчастіше діагностуються у чоловіків. Діляться на два типи: прямі та непрямі. Обидва види розвиваються в паховій області, де стегно переходить в пахову складку. Однак визначення типу утворення має велике значення для вибору методу лікування:

 1. Пряма. Розвивається внаслідок ослаблення м’язів в нижній частині черевної стінки. Воно призводить до формування отвору, що зветься грижовими воротами. Через них органи черевної порожнини випадають за її межі. Причини формування часто залишаються невідомими. До факторів ризику відносять зайву вагу, запори, тривалий кашель, фізичні навантаження, вагітність.
 2. Непряма (коса) пахова грижа. Формується на тлі недозакриття сполучення між паховим каналом і черевною стінкою, частіше внаслідок вад розвитку. У чоловіків вміст грижового мішка іноді опускається в мошонку, а у жінок – у велику статеву губу. Утворення цього типу діагностуються переважно при народженні, але можуть виникати і далі протягом життя.

Пахові грижі зустрічаються у 75% випадків всіх абдомінальних грижових утворень.

Симптоми 

Ознаками  захворювання, що часто зустрічаються, є:

 • візуально помітна опуклість, що збільшується, коли людина кашляє, сміється або напружується;
 • печіння в ділянці випинання грижового мішка;
 • неприємні відчуття в паху, що посилюються при нахилах, кашлі або піднятті важких предметів;
 • хворобливість і набряк мошонки.

При обмеженні грижі спостерігаються і інші прояви. Найпоширеніші:

 • підвищення температури тіла;
 • нудота і блювота;
 • різкий, стрімко наростаючий біль;
 • почервоніння шкіри в області випинання;
 • неможливість спорожнити кишківник.

Ці симптоми свідчать про те, що пацієнтові потрібна негайна операція з видалення грижі. Обмеження потенційно небезпечне для життя, тому потрібно невідкладно викликати швидку допомогу.

Причини формування

Іноді причини захворювання залишаються невідомими. Поширені фактори ризику:

 • ослаблення м’язів черевної стінки в поєднанні з підвищенням внутрішньочеревного тиску;
 • фізичні навантаження, пов’язані з підняттям важких предметів;
 • напруга під час спорожнення сечового міхура або кишківника;
 • вагітність;
 • хронічний кашель.

Основний метод лікування пахових гриж – хірургічне видалення. Він дозволяє повністю позбутися симптомів і не допустити можливих ускладнень.

Що таке пупкова грижа

Якщо більшість абдомінальних гриж розвивається в підлітковому або дорослому віці, то пупкові частіше бувають вродженими (20%). Вони виникають внаслідок ослаблення пупкового кільця. Через нього в період внутрішньоутробного розвитку проходить пуповина, за допомогою якої дитина з’єднана з організмом матері. У 90% випадків пупкові грижі зникають самостійно до п’ятирічного віку.

До факторів, що збільшують ризик пупкових гриж у дорослих, відносяться:

 • ожиріння;
 • багатоплідна вагітність;
 • часті вагітності;
 • хронічний кашель;
 • абдомінальна хірургія (операції на животі);
 • надлишок рідини в черевній порожнині.

Якими б не були причини захворювання, ефективне лікування має на увазі хірургічне видалення грижі в клініці, що спеціалізується на проведенні подібних операцій.

Симптоми захворювання

Основна ознака – опуклість в області пупка, як правило, не супроводжується хворобливими відчуттями. При великих розмірах або обмеженні грижового мішка можуть виникати такі симптоми, як:

 • біль, що підсилюється при кашлі або напруженні;
 • виснажлива нудота, блювота;
 • почервоніння шкіри і набряк в області патології.

Особливо сильно ці ознаки виявляються при великих фізичних навантаженнях, а також у людей із зайвою вагою.

Як діагностується захворювання

Досвідчений лікар може виявити грижу при фізикальному огляді. Основна клінічна ознака, на основі якої ставиться діагноз, – опуклість в області живота або паху, що збільшується у вертикальному положенні тіла, при кашлі або напруженні. Також іноді призначаються наступні методи діагностики:

 1. Комп’ютерна томографія. Цей спосіб дослідження допомагає виявити або виключити інші захворювання, які мають схожі з грижею симптоми, наприклад, апендицит.
 2. Магнітно-резонансна томографія. Лікар може порекомендувати МРТ пацієнтам, які відчувають біль в животі, що посилюється під час фізичних навантажень. Іноді він виникає ще до появи візуально помітних проявів грижі. МРТ дозволяє виявити будь-які розриви м’язів черевної стінки
 3. УЗД. Найчастіше призначається жінкам дітородного віку. Ультразвукове дослідження допомагає виключити захворювання органів малого таза, що мають схожі з грижею симптоми, такі як кісти яєчників або міоми.

Вартість операції з видалення грижі залежить від типу і ступеня тяжкості утворення, а також від вибору хірургічного підходу.

Методи лікування


Операція може проводитися стандартним відкритим або щадним лапароскопічним шляхом. При множинних грижах доцільне застосування відкритого підходу. Також показаннями до традиційної хірургії є важке ожиріння, наявність рубців після хірургічних втручань, що раніше проводилися, порушення згортання крові.

Менш інвазивний підхід має на увазі отримання доступу до операційного поля через невеликі розрізи (проколи) в черевній стінці. Вони слугують портами для введення в черевну порожнину лапароскопа – хірургічного інструмента з джерелом освітлення і мініатюрною відеокамерою на кінці. Лікар може стежити за маніпуляціями на екрані комп’ютерного монітора, на який передається зображення з камери лапароскопа. В інші порти вводяться хірургічні інструменти, за допомогою яких хірург повертає органи, що випали, на місце і закриває грижові ворота спеціальною поліпропіленовою сіткою.

Мінімально інвазивний підхід має ряд переваг, основні серед яких – хороший косметичний ефект, мінімальний ризик кровотечі та інфекції, швидке відновлення пацієнта.

Незалежно від того, який метод видалення грижі буде обраний, великий досвід хірургів і застосування прогресивних протоколів лікування в клініці «Гармонія здоров’я» гарантують позитивний результат операції при мінімальному ризику ускладнень.

© Автор статті: Уролог-андролог – Монастирний Віталій Константинович

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою