Видалення кісти яєчника

Кістою яєчника в гінекології називають капсулу, заповнену рідким або напіврідким вмістом. Хоча виявлення кістозних утворень викликає у жінок сильне занепокоєння, більшість з них не шкідлива і носить доброякісний характер. Проте важливо своєчасно обстежуватися у гінеколога, оскільки деякі кісти можуть викликати серйозні ускладнення.

Види 


В мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» проводяться діагностика і лікування всіх видів гінекологічних захворювань, в тому числі кіст яєчників. Тут застосовуються сучасні методи терапії, що дозволяють успішно впоратися з проблемою без хірургічного втручання для зберігання оваріального резерву. Якщо без операції все ж не обійтися, в більшості випадків вона проводиться лапароскопічним шляхом. Такий підхід дозволяє зберегти максимальну кількість тканини яєчника і уникнути зниження оваріального резерву. Плюс після таких втручань не залишається помітних шрамів, а відновлення проходить набагато швидше.

Розрізняють три основних типи новоутворень:

 1. Функціональні. Розвиваються в рамках менструального циклу, зазвичай нешкідливі і через час проходять самостійно. Операція з видалення кісти в більшості випадків не потрібна.
 2. Ендометріоїдні.
 3. Кістозні пухлини (тератоми, цистаденома).

Деякі кістозні утворення можуть бути злоякісними. Найчастіше вони зустрічаються у жінок, які перенесли менопаузу, або у молодих жінок зі спадковими генними мутаціями.

Ознаки та симптоми

Більшість кіст ніяк себе не проявляє. У міру розвитку кістозне новоутворення може ставати занадто великим і тиснути на сусідні органи. Стінки кістозного утворення розтягуються. З’являються такі симптоми, як:

 • нерегулярні, болючі місячні;
 • постійний або періодичний біль в області таза, що віддає в поперек і стегна. Найчастіше з’являється перед початком або кінцем менструації;
 • діаспорян ― біль внизу живота, що виникає під час статевого акту;
 • проблеми з кишечником: біль при випорожненні, почуття тиску на кишечник, часті позиви до дефекації;
 • здуття живота, відчуття тяжкості;
 • неможливість повністю спорожнити сечовий міхур, часті позиви до сечовипускання.

Всі перераховані вище симптоми є показанням для проведення операції з видалення кісти яєчника, якщо консервативне лікування не принесло бажаного результату.

Причини

Більшість кістозних утворень розвивається в рамках менструального циклу. Вони називаються функціональними і виникають в основному в період статевого дозрівання або під час менопаузи. Кісти цього типу бувають:

 1. Фолікулярними. У нормі яйцеклітина оточена капсулою, відомою як фолікул. Якщо ця капсула не рветься і не звільняє яйцеклітину (не відбувається овуляція), фолікул може поступово заповнитися рідиною і перетворитися в кісту.
 2. Лютеїновими. Це кісти жовтого тіла ― тимчасової залози, яка виникає після виходу яйцеклітини з овариального фолікула в другій (лютеїновій) фазі менструального циклу. У нормі заліза зникає самостійно. Але за певних гормональних порушеннях може заповнитися кров’ю і трансформуватися в кісту.

Видалення кісти яєчника (лапароскопічне або звичайне) при функціональних кістозних утвореннях рекомендується тільки після незадовільної консервативної терапії.

Цистаденоми формуються з епітеліальних клітин. Вони мають гладку, еластичну капсулу, заповнену серозною рідиною. Носять доброякісний характер.

Існують також дермоїдні кісти, які зустрічаються набагато рідше. Вони формуються з трьох зародкових пластів і містять в собі потові і сальні залози, частинки волосся і шкіри, а також жирової, кісткової і нервової тканин. Кістозні утворення цього типу можуть поступово витісняти тканину яєчника і в рідкісних випадках ставати злоякісними. Тому лікування передбачає цистектомію кісти яєчника.

Діагностика

Оскільки захворювання найчастіше протікає безсимптомно, воно нерідко виявляється випадково ― під час гінекологічного обстеження або при виконанні УЗД з іншої причини.

Вартість операції з видалення кісти яєчника варіюється в залежності від типу новоутворення та складності операції. Тому перед призначенням лікування лікар проводить ретельний фізичний огляд і направляє пацієнтку на УЗД.

Ультразвукове дослідження ― це безпечна і безболісна методика, що дозволяє детально оцінити характер, розмір і точне положення кісти. Також можуть бути призначені інші аналізи:

 • тест на вагітність, щоб виключити її як причину захворювання;
 • аналіз на гормони, які також можуть провокувати зростання кістозних утворень;
 • аналіз крові на СА-125, щоб виключити ймовірність розвитку злоякісного процесу.

Якісна діагностика і подальше видалення кісти яєчника в Києві із застосуванням сучасного лапароскопічного підходу проводяться в мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я».

Лікування

Функціональні кісти зазвичай проходять самостійно. Лікар може запропонувати спостерігати за новоутворенням деякий час, щоб переконатися, що воно не збільшується і не загрожує ускладненнями. Хірургічна операція може знадобитися, якщо кіста:

 1. не розсмоктується після декількох менструацій;
 2. збільшується в розмірах;
 3. незвично виглядає при ультразвуковому обстеженні;
 4. викликає симптоми.

В мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» найчастіше проводиться лапароскопічне видалення кісти яєчника, вартість якого повністю виправдана численними перевагами.

В ході операції лікар замість одного великого розрізу робить кілька невеликих проколів в черевній стінці. В один з них вводиться спеціальний інструмент, оснащений відеокамерою і джерелом світла, ― лапароскоп. З його допомогою лікар може стежити за своїми маніпуляціями і діяти з максимальною точністю. Решта розрізів потрібні для введення мініатюрних хірургічних інструментів, за допомогою яких видаляється кіста.

Лікарі «Гармонії здоров’я» часто рекомендують лапароскопічної цистектомію, оскільки післяопераційне відновлення пацієнток відбувається швидше, ніж при стандартному хірургічному підході. Крім цього, малоінвазивна операція пов’язана з меншим ризиком кровотечі та інфекції, а також дозволяє досягти чудових естетичних результатів ― шрами після такого хірургічного втручання практично не видно.

Однак якщо у лікаря є підозри, що кіста яєчника може бути злоякісною, виконується стандартна операція. Великий розріз дозволяє хірургу детально вивчити тканини кісти і максимально акуратно видалити її та уражені навколишні тканини.

Досвідчені лікарі мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я» підберуть план терапії, який максимально відповідає характеру захворювання і вашим персональним потребам. Який би терапевтичний підхід не був обраний, ви можете розраховувати на якісне та ефективне лікування.

© Автор статті: Aкушер- гінеколог – Монастирна Анастасія Євгенівна

Джерела

 1. Medscape. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://emedicine.medscape.com/article/255865-overview”>Ovarian Cysts.
 2. NHS inform. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/sexual-and-reproductive/ovarian-cyst”>Ovarian cyst.
 3. Medical News Today. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.medicalnewstoday.com/articles/179031#treatment”>Everything you need to know about ovarian cysts.
 4. National Center for Biotechnology Information. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539572/”>Ovarian cysts: Overview.
 5. Patient Platform Limited. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://patient.info/womens-health/pelvic-pain-in-women/ovarian-cyst#nav-0″>Ovarian Cyst.
 6. Familydoctor. <a “target=”_blank” rel=”nofollow noopener” href=”https://familydoctor.org/condition/ovarian-cyst/”>Ovarian Cyst.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
УЗД малої миски (гінекологічне: матка, яєчники) трансабдомінально 410 грн
УЗД транспіхвове (матка, яєчники) 470 грн
Кольпоскопія з відеовізуалізацією 390 грн
Консультація повторна ведучого спеціаліста 630 грн
Консультація гінеколога 550 грн
Консультація гінеколога-ендокринолога 700 грн
Консультація репродуктолога 550 грн
Консультація ведучого спеціаліста 750 грн
Консультація повторна гінеколога в процесі лікування 430 грн
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою