Видалення кліщів

Кліщі – це невеликі кровоссальні комахи. Вони переживають зиму, зариваючись у землю та впадаючи у сплячку. Як тільки на вулиці підвищується температура (близько 8 °C), вони починають шукати джерела їжі, якими можуть виявитися як тварини, так і люди. Кліщі зазвичай активні з травня по листопад. Мешкають переважно в лісах, парках і садах, вибираючи теплі та вологі місця. Багато хто думає, що кліщі падають на своїх жертв з дерев, але це не так. Комахи зазвичай сидять на високих травинках або гілках чагарників і чіпляються за шерсть або одяг, коли тварина або людина знаходиться в безпосередній близькості.

Як кусають кліщі

Коли комаха знаходить господаря, вона зазвичай шукає ділянки тіла з м’якою шкірою та кровоносними судинами поблизу. Найчастіше кліщі не кусають відразу та можуть повзати по тілу протягом декількох годин. Знайшовши підхоже місце (зазвичай у лінії росту волосся, за вухами або у складках шкіри), комаха прорізає шкіру хеліцерами (колольно-різальними ротовими структурами), опускає в ранку хоботок і присмоктується до господаря.

Якщо кліща не видалити, насмоктавшись крові, він відпаде самостійно. Зазвичай це відбувається через кілька днів, але іноді може займати до двох тижнів. Як і при укусі комара, шкіра в місці, де присмоктався кліщ, стає червоною та свербить. Багато людей помічають комаху тільки тоді, коли з’являється характерний свербіж.

Витяганням кліща нерідко займаються самостійно, але, якщо зробити це неакуратно, головка комахи може залишитися в тілі та спровокувати розвиток інфекції. Крім цього, невмілі спроби видалення кліща іноді призводять до того, що комаха повертає частину висмоктаної крові в рану, а це значно підвищує ризик зараження.

Чому важливо вчасно видалити кліща

Іксодові кліщі є переносниками вірусних, рикетсійних (рикетсії – бактерії, внутрішньоклітинні паразити), бактеріальних захворювань людей і тварин. В Україні вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та енцефаліт, туляремію й піроплазмоз у собак.

Хвороба Лайма – одне з найпоширеніших захворювань, що переносяться кліщами. Це важка інфекція, що вражає шкіру, нервову та серцево-судинну систему, суглоби. Хвороба часто приймає хронічну, рецидивну форму. Її збудники – патогенні бактерії (борелії). У природі вони живуть в організмі ссавців і птахів, які є основним джерелом живлення для іксодових кліщів.

Видалення кліща не дає гарантії того, що людина не заразиться бореліозом, особливо в тому разі, якщо робити це неправильно. Перший етап хвороби триває в середньому 7 днів. У цей період у людини проявляються такі симптоми:

  1. еритема в місці укусу комахи – червона кільцеподібна пляма на шкірі, вона поступово розходиться, іноді досягаючи розміру 60 см і більше;
  2. інтоксикаційний синдром: головні болі, озноб, нудота, підвищення температури тіла, м’язові та суглобові болі, слабкість.

Іноді еритема – це єдиний симптом захворювання на початковому етапі. Без лікування настає друга фаза хвороби Лайма. Вона супроводжується ускладненнями з боку нервової системи. Це може бути серозний менінгіт з такими симптомами, як головний біль, нудота та блювота, світлобоязнь, біль в очних яблуках.

У третини пацієнтів розвиваються помірно виражені ознаки енцефаліту: проблеми зі сном, зниження концентрації уваги, порушення пам’яті, підвищена збудливість та ін. Крім цього, хворі скаржаться на ломоту, відчуття оніміння, поколювання, «мурашок» по тілу.

У той самий період приблизно в 10% хворих з’являються серцево-судинні ускладнення:

  1. болі;
  2. неприємні відчуття в ділянці серця;
  3. порушення серцевого ритму.

Іноді розвивається міокардит (запалення серцевого м’яза) і перикардит (запалення серцевої оболонки – перикарда).

Третій період супроводжується ураженням суглобів. Він настає через 2 місяці та пізніше (іноді через 2 роки) після початку хвороби. Першими страждають великі суглоби, частіше коліна. Артрит рецидивує протягом декількох років і переходить у хронічну форму з руйнуванням кісткової та хрящової суглобової тканини.  Затяжний перебіг захворювання може стати причиною часткової або повної втрати працездатності. Ось чому так важливо уважно ставитися до укусів кліщів і своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Видалення кліщів в Києві в клініці «Гармонія здоров’я»

Лікар огляне місце укусу й акуратно витягне комаху, використовуючи стерильні медичні інструменти. Після цього він обробить рану й відправить комаху на лабораторне дослідження. Це необхідно, щоб з’ясувати, чи заражений кліщ небезпечними бактеріями або вірусами.

Після укусу важливо, щоб пацієнт уважно стежив за своїм самопочуттям. При будь-яких ознаках нездужання потрібно відразу ж звернутися до лікаря. Приблизно через 10 днів потрібно здати кров на бореліоз, щоб повністю виключити ймовірність інфікування.

Вартість видалення кліща у клініці «Гармонія здоров’я» відносно невелика, особливо в порівнянні з тим, скільки грошей і сил знадобиться витратити в разі захворювання бореліозом або енцефалітом.

© Автор статті: Хірург-проктолог, фахівець. Ординатор відділення хірургії і проктології – Тяпкин Ілля Валерійович

Джерела

  1. National Center for Biotechnology Information. Tick bites: What are ticks and how can they be removed?
  2. Пишак В.П., Захарчук А.И., Кривчанская М. И., Иксодовые клещи – переносчики возбудителей инфекционных заболеваний.
  3. Ю.В. Лобзин, C.С. Козлов, А.Н. Усков, Болезнь Лайма (иксодовые клещевые боррелиозы).

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою