Видалення жовчного міхура

Жовчний міхур — це невеликий грушоподібний орган, розташований у правій верхній частині живота. У ньому збирається і зберігається жовч — гірка зеленувато-жовта рідина, яка допомагає організму перетравлювати їжу. При застої жовчі в міхурі можуть формуватися тверді відкладення — камені. Це поширене захворювання, яке є головним показанням для видалення жовчного міхура .

Показання до операції

Операція   з видалення жовчного міхура може бути рекомендована при наявності певних проблем в роботі гепатобіліарної системи або підшлункової залози. Лікарі клініки «Гармонія здоров’я» вдаються до хірургічного втручання тільки в тому випадку, якщо інші варіанти лікування з меншим ризиком ускладнень виявилися неефективними.

Холецистектомія призначається за наявності таких захворювань:

 1. холецистит. Запалення жовчного міхура, що супроводжується сильним болем, який в медицині називають жовчною колькою. Проблема може бути спровокована каменем, який блокував проток;
 2. холедохолітіаз. Наявність конкрементів (каменів) у жовчовивідних протоках. Невеликі конкременти виводяться з організму. Більші можуть застрягати в протоках, провокуючи запальний процес в жовчному міхурі, а іноді і в підшлунковій залозі;
 3. доброякісні або злоякісні пухлини гепатобіліарної системи;
 4. жовчнокам’яний панкреатит. Запалення підшлункової залози, пов’язане з блокуванням жовчовивідної протоки конкрементом;
 5. перфорація міхура. Відносно рідкісна патологія, що супроводжується проривом (розривом) стінки органу;
 6. дискінезія жовчовивідних шляхів. Порушення нормального відтоку жовчі.

Консервативні методи лікування, такі як корекція дієти, як правило, не запобігають повторному формуванню жовчних каменів. Тому операція холецистектомія — це єдиний ефективний спосіб лікування жовчнокам’яної хвороби та пов’язаних з нею ускладнень .

Симптоми захворювань гепатобіліарної системи

Найчастішою ознакою проблем з жовчним міхуром є переміжна біль — колька. Пацієнти скаржаться на ниючий або пульсуючий біль у правій верхній частині живота, який може віддавати в верхню частину спини. Іноді також присутні нудота і блювота.

Приблизно у 3% людей з жовчнокам’яною хворобою розвиваються симптоми гострого холециститу, спровокованого блокуванням жовчовивідних проток каменями. В цьому випадку прояви хвороби більш стійкі і важкі, ніж при жовчній кольці. Вони включають в себе постійний сильний біль у правій верхній частині живота, яка може тривати кілька днів. Хворобливі відчуття часто посилюються при вдиху. Близько третини пацієнтів скаржаться на жар і озноб, а також нудоту і блювоту. Операція з видалення жовчного міхура, ціна на яку залежить від способу виконання, допомагає впоратися з більшістю проявів гепатобіліарних захворювань.

Якщо камені блокують загальний жовчовивідний проток, з’являються такі симптоми, як:

 • жовтяниця;
 • темна сеча, більш світлий колір випорожнень;
 • прискорене серцебиття і різке падіння артеріального тиску;
 • лихоманка, озноб, нудота і блювота з сильним болем в животі справа.

При хронічних захворюваннях гепатобіліарної системи основними скаргами є підвищене газоутворення, нудота, дискомфорт після їжі і хронічна діарея .

Діагностика проблем з жовчним міхуром

Після фізичного огляду та збору анамнезу лікар призначить ультразвукове дослідження. Це недорогий, безболісний і ефективний метод діагностики, який дозволяє зібрати велику кількість інформації про стан гепатобіліарної системи.

При неоднозначних результатах УЗД може бути виконана комп’ютерна томографія, або холесцинтіграфія. Це сканування жовчного міхура та його проток за допомогою рентгеноконтрастної речовини .

Холецистектомія: як підготуватися до операції?

Передопераційна підготовка включає в себе наступні діагностичні дослідження:

 1. фізичний огляд;
 2. аналізи сечі і крові;
 3. рентген грудної клітки;
 4. електрокардіограму.

За 12 годин перед операцією не можна їсти і пити нічого, крім дозволених ліків, які можна запити ковтком води.

Приблизно за тиждень до хірургічного втручання потрібно буде припинити прийом таких ліків, як аспірин, антикоагулянти, протизапальні препарати, вітамін Е. За два тижні до операції не можна приймати дієтичні добавки та трав’яні препарати на основі звіробою.

В цей же період ви можете обговорити з хірургом вартість операції з видалення жовчного міхура, термін відновлення та інші деталі.

Як проводиться хірургічне втручання

Раніше холецистектомія проводилась тільки стандартним відкритим шляхом. Щоб отримати доступ до жовчного міхура, хірург робить один довгий розріз в черевній стінці (15–18 см). Ця операція вимагає тривалої госпіталізації і тривалого періоду реабілітації.

Більш сучасний підхід, який активно практикується в мережі медичних центрів «Гармонія здоров’я», — це малоінвазивна хірургія. В ході лапароскопічної холецистектомії лікар робить 3–4 невеликих проколи в черевній стінці, які називаються портами. В найбільший з них вводиться спеціальний інструмент, оснащений джерелом світла і мініатюрною відеокамерою, — лапароскоп. Багаторазово збільшене зображення операційного поля передається з камери на екран комп’ютерного монітора. Це дозволяє лікарю уважно розглянути внутрішні структури і діяти з максимальною точністю.

Решта портів потрібні для введення хірургічних інструментів, за допомогою яких видаляється жовчний міхур. Його виймають в спеціальному ендоконтейнері, після чого операційні рани зашиваються. Вся процедура займає від 1 до 2 годин. Більшість пацієнтів виписуються в той же день або на наступний день після операції.

Лапароскопічна холецистектомія пов’язана з меншою травмою м’язів черевної стінки, а також має ряд інших плюсів:

 • зменшення післяопераційних болей;
 • короткий термін госпіталізації і швидке відновлення;
 • відсутність виражених рубців;
 • зменшення ризику утворення післяопераційних гриж.

Крім цього, також знижується ймовірність масивної кровотечі та інфікування операційної рани .

Переваги видалення жовчного міхура в мережі клінік «Гармонія здоров'я»

Незважаючи на те, що холецистектомія — це відносно просте хірургічне втручання, воно, як і всі операції, пов’язані з певними ризиками. У клініках «Гармонія здоров’я» видалення жовчного міхура проводиться досвідченими хірургами. У поєднанні із застосуванням сучасного лапароскопічного обладнання це дозволяє звести до мінімуму ймовірність розвитку ускладнень, а також домогтися чудових терапевтичних і естетичних результатів.

© Автор статті: Хірург-проктолог, фахівець. Ординатор відділення хірургії і проктології – Тяпкин Ілля Валерійович

Джерела

 1. Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons. Gallbladder removal surgery (cholecystectomy) patient information from sages.
 2. Healthgrades. Laparoscopic Cholecystectomy.
 3. Johns Hopkins University. Gallbladder Disease.
 4. Melbourne Upper GI Surgical Group. Laparoscopic Gallbladder Removal.
 5. American Academy of Family Physicians. Gallbladder Removal: Laparoscopic Method.

picture
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
Чому нам довіряють пацієнти:
Ціни
Ціна
Наші ціни цілком доступні для більшості, незалежно від рівня їх доходів
Лікарі
Лікарі
Прийом ведуть кращі гінекологи Києва, з великим досвідом роботи, регулярно проходять стажування в Україні та країнах Європи
Комфорт
Комфорт
Ніяких черг. Ви можете записатися на консультацію в будь-який зручний для Вас час
Оснащеність
Оснащеність
Сучасне обладнання європейського рівня дозволяє діагностувати гінекологічні захворювання на ранніх стадіях, робить лікування малотравматичним, скорочує реабілітаційний період
Комплекс
Комплексне лікування
Великий список послуг, що надаються здорово заощаджує Ваш час. Всі необхідні консультації, аналізи та обстеження можна пройти в одному медзакладі
Турбота
Турбота
Делікатність, чуйність, індивідуальний підхід, уважне ставлення лікаря і мед. Персоналу створюють атмосферу довіри і позитивного настрою