Анальна тріщина — досить поширене захворювання. Серед всіх хворих, які звертаються до проктолога, вона спостерігається приблизно у кожного 10-го. Це довгастий дефект слизової оболонки, що вистилає задній прохід. Довжина його зазвичай не перевищує 1 см. Не дивлячись на малий розмір, тривалий час існуюча хронічна анальна тріщина заподіює людині серйозні страждання. Тому лікування захворювання потрібно починати відразу ж після появи дискомфорту в задньому проході.

Анальна тріщина: загальне уявлення

Анальна тріщина розташовується вертикально, як правило, по середній лінії задньої стінки анального каналу. Форма її зазвичай щілевидна або еліпсова. На передній або боковій стінці дефекти спостерігаються досить рідко (до 8% всіх випадків). Більш ніж половина пацієнтів, що звертається до лікаря з приводу тріщини анального отвору, — жінки активного дітородного віку.

Захворювання класифікується за тривалістю свого існування. Якщо дефект утворився недавно, то говорять про гостру форму патології. Свіжа анальна тріщина (що виникла не більше 3 тижнів тому) має вигляд чіткої щілини з гладкими, рівними краями і дном, утвореним м’язами анального сфінктера.

Без адекватного лікування процес посилюється і переходить в хронічну стадію. Поступово дно і стінки рани гранулюють і покриваються фібрином. На її внутрішньому краї утворюється горбок зі сполучної тканини (так званий сторожовий горбок). Згодом він може стати ґрунтом для розвитку поліпа.

Причини виникнення

Проктологи вважають, що причинами появи гострої анальної тріщини можуть бути:

  1. Часті закрепи або проноси.

  2. Фізичні навантаження, пов’язані з підняттям тяжкості.

  3. Геморой або проктит.

  4. Механічні травми заднього проходу твердими каловими масами або сторонніми предметами.

  5. Важкі пологи.

Фахівцями у сфері проктології встановлений прямий зв’язок між тривалістю існування хронічного геморою і частотою виникнення дефектів слизової оболонки анального каналу.

Симптоми

Клінічна картина патології досить специфічна. Пацієнти скаржаться на інтенсивний пекучий біль при дефекації, який зберігається кілька годин і після неї. Намагаючись уникнути больового синдрому, людина відкладає цей акт, що веде до запорів. Останні, своєю чергою, провокують ще більші страждання при подальшій дефекації. Так формується порочне коло, з якого не вирватися без кваліфікованої медичної допомоги.

Другий симптом, типовий для свіжої задньої анальної тріщини, — рефлекторний спазм анального жому, викликаний сильним болем. Стиснення анального сфінктера не тільки підсилює больові відчуття, але і порушує кровопостачання проблемної області, уповільнює регенерацію тканин і загоєння дефекту. Тонічний спазм сприяє збільшенню рани.

При застарілому дефекті рефлекторне стиснення сфінктера виражене слабше і зберігається недовго. Постійний біль і страх перед дефекацією викликає у хворого невротичні розлади, порушення сну, змушує його приймати проносні засоби. Часто рана в ректальній зоні спричиняє анальний свербіж.

Кров’янисті виділення з прямої кишки при анальній тріщині рідко бувають інтенсивними. Зазвичай хворий зауважує червоні прожилки в калових масах або сліди крові на туалетному папері. Постійне травмування хронічної задньої анальної тріщини призводить до утворення глибокої незагоєної рани, її інфікування і запалення.

Лікування анальних тріщин в МЦ «Гармонія здоров’я»

Неускладнену тріщину з гладкими краями і не старшу за тиждень в більшості випадків вдається вилікувати консервативно. Якщо хворий встиг звернутися до лікаря в перші дні, то буде досить місцевої медикаментозної терапії.

Але основним способом лікування все ж є хірургічна операція по видаленню анальної тріщини. У клініках медичного центру «Гармонія здоров’я» проктологи віддають перевагу прогресивним методам нового покоління, зокрема впливу на дефект високочастотного тканинного зварювання або променя лазера, в залежності від ситуації. При цьому відбувається випаровування (вапоризація) патологічно змінених тканин і одночасна коагуляція судин.

Переваги сучасних методів лікування анальних тріщин

Переваги зварювального та лазерного видалення анальної тріщини:

Обидві процедури виконуються амбулаторно під місцевою анестезією або медикаментозною седацією. Безпосередньо перед операцією необхідно очистити нижній відділ кишечника за допомогою спеціальних медикаментозних складів або клізми. Якщо у пацієнта діагностовано геморой, то одночасно з видаленням анальної тріщини виконується ліквідація вузлів. Схема лікування розробляється проктологом в залежності від загального стану хворого, ступеня занедбаності процесу і наявності супутніх патологій.

За умови дотримання пацієнтом всіх рекомендацій лікаря повне загоєння відбувається протягом 4 тижнів після процедури. У цей період не рекомендується піднімати важкі предмети, займатися спортом. Необхідно дотримуватися дієти, спрямованої на запобігання закрепів.

Іваник Максим Сергійович
Автор:Іваник Максим Сергійович Хірург, хірург-проктолог, онкохірург. Кандидат медичних наук. Лікар вищої кваліфікаційної категорії.
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація проктолога
      790 грн
    • Консультація повторна проктолога
      630 грн
    Інструментальні дослідження
    • Сигмоскопія
      1510 грн
    • Аноскопія
      300 грн
    • Відеоколоноскопія
      2400 грн