Парапроктитом в проктології називають гнійно-запальний процес в клітковині навколо прямої кишки, який розвивається внаслідок проникнення інфекції. Хвороба може протікати в гострій і хронічній формі. Основні симптоми, якими характеризується гострий парапроктит, — різка болючість в промежині і задньому проході, набряк, труднощі з дефекацією і сечовипусканням, нерідко висока температура і лейкоцитоз в крові. Якщо на цій стадії хворий не отримує лікування, то процес неминуче переходить в хронічну форму і ускладнюється формуванням параректального свища.

Чому виникає парапроктит

Як правило, запалення тканин навколо прямої кишки починається на тлі загального ослаблення організму і зниження імунітету. Сприяють розвитку захворювання:

Найчастіше серед мікробів-збудників виявляють кишкову паличку, стафіло- і стрептококи. Рідше запалення викликає специфічна флора — наприклад, бактерії туберкульозу або променисті гриби (актиноміцети).

Свищ прямої кишки: особливості та прояви

Оскільки хронічний парапроктит — результат невилікуваного гострого, він проявляється тими ж симптомами, лише менш вираженими. При хронічному перебігу запального процесу утворюється параректальний свищ. Це протиприродний канал, що з’єднує пряму кишку з зовнішнім середовищем або сусідніми порожніми органами.

При парапроктиті свищі прямої кишки можуть бути як повними, так і неповними. У першому випадку у каналу є два виходи (зовнішній і внутрішній), а в другому — тільки внутрішній. При повних формах свищ відкривається назовні в область промежини, куди витікають гній і сукровиця. Постійні виділення призводять до подразнення шкіри і є однією з причин анального свербежу.

Повний свищ прямої кишки має вільний відтік гною, тому майже не завдає дискомфорту. Больові відчуття турбують пацієнта при неповних формах патології. Характерне посилення болю під час акту дефекації та її зменшення після нього. Це пояснюється розширенням свища і його випорожненням при розтягуванні анального клапана.

Залежно від стінки прямої кишки, на якій розташований аномальний канал, розрізняють свищі:

В цілому клініка хронічного парапроктиту відрізняється хвилеподібним перебігом. Періодичні загострення, які пов’язані з затиканням просвіту свища і утворенням гнійного нариву, змінюються ремісіями. Стихання болю спостерігається після розтину абсцесу і його спорожнення. Захворювання може тривати роками і самостійно ніколи не проходить. Поява крові в гнійних виділеннях може бути ознакою початку злоякісного процесу.

Лікування парапроктиту

І гострий, і хронічний парапроктити лікуються хірургічним методом. Консервативна терапія медикаментами допустима лише на самому початку захворювання — на стадії інфільтрації, коли гною і свищевих ходів ще немає. На жаль, хворі вкрай рідко йдуть до проктолога на цьому етапі, і звертаються за медичною допомогою вже після появи виражених ознак. Тоді термінова операція стає неминучою.

Методика проведення втручання визначається формою і розташуванням абсцесу (поверхневий або глибокий), загальним самопочуттям пацієнта і наявністю у нього супутніх патологій. Хірургічне лікування хронічного парапроктиту, так само, як і гострого, в залежності від тяжкості виконується або в умовах стаціонару під спінальною або внутрішньовенною анестезією, або ж амбулаторно під місцевою анестезією.

Поверхневі форми парапроктиту припускають видалення нежиттєздатних тканин під шкірою та слизовими оболонками на всій протяжності гнійного вогнища. При хірургічному лікуванні парапроктиту проктолог використовує лазерні та плазмові апарати, тому операція виконується максимально щадним чином стосовно м’язів анального сфінктера і не призводить до кровотечі. Підшкірний і підслизовий парапроктити — варіанти захворювання, які найпростіше піддаються лікуванню. Як правило, для повного одужання хворого достатньо однієї операції.

Глибокі форми парапроктиту, що супроводжуються свищевими ходами прямої кишки, вимагають більш радикального втручання. Завдання хірурга полягає в розрізуванні тканин, розтині гнійника, його дренуванні та висіченні свища. Після видалення останнього внутрішній отвір закривається власними тканинами хворого, взятими з вищерозташованої стінки прямої кишки. При цьому дуже важливо зберегти замикальну функцію ануса.

Результат видалення транссфінктерного свища прямої кишки залежить від майстерності та досвіду лікаря, а також від техніки виконання втручання. Іноді доводиться проводити багатоетапні операції. У клініці пацієнт знаходиться 2—3 доби, а його працездатність після операції відновлюється протягом 14—15 днів. У цей період хворому призначається антибіотикотерапія, а також ретельний гігієнічний догляд за областю заднього проходу.

Чому варто звернутися до «Гармонії здоров’я»

Проктологічний центр мережі «Гармонія здоров’я» має в своєму розпорядженні усе сучасне медичне обладнання, що відповідає останньому слову науки і техніки. Висококваліфіковані фахівці з величезним практичним досвідом усунення проктологічних захворювань в найкоротші терміни проведуть діагностику свищів прямої кишки і визначать схему лікування, відповідну клінічній картині та стану організму пацієнта.

Всі медичні маніпуляції проводяться максимально делікатно і безболісно, в доброзичливій і спокійній обстановці, тому у вас немає причини відкладати відвідування лікаря-проктолога. Звертайтеся до МЦ «Гармонія здоров’я», і ваша проблема дуже скоро залишиться в минулому!

Іваник Максим Сергійович
Автор:Іваник Максим Сергійович Хірург, хірург-проктолог, онкохірург. Кандидат медичних наук. Лікар вищої кваліфікаційної категорії.
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація проктолога
      790 грн
    • Консультація повторна проктолога
      630 грн
    Інструментальні дослідження
    • Сигмоскопія
      1510 грн
    • Аноскопія
      300 грн
    • Відеоколоноскопія
      2400 грн