Варикоцеле виникає внаслідок розширення вен гроноподібного сплетення та внутрішньої сім’яникової вени. При вираженій формі захворювання деформовані вени мошонки зовні нагадують варикозні вузли на ногах, тому варикоцеле також часто називають варикозом яєчок у чоловіків. Приблизно у 80-90% випадків уражається тільки ліве яєчко. Це обумовлено низкою анатомічних факторів будови чоловічого організму.

Патологія зустрічається приблизно у 15-29% всіх чоловіків. Відомо, що захворювання може призводити до зниження функції яєчок. Це підтверджує той факт, що приблизно у 40% безплідних чоловіків виявляється варикоз сім’яного канатика. Патологічне розширення вен чинить потенційно негативний вплив на концентрацію, рухливість і морфологію сперматозоїдів, а також може призводити до порушення цілісності РНК чоловічих статевих клітин. Поки точно невідомо, як саме варикоцеле пов’язане з безпліддям, але деякі дослідники вважають, що одним з чинників, що провокують його, може бути порушення терморегуляції яєчок.

У медичних центрах «Гармонія здоров’я» проводяться комплексна діагностика та лікування варикозу вен яєчка. Операція з лікування варикоцеле в чоловіків проводиться переважно щадним, мінімально інвазивним шляхом.

Причини захворювання

Головною причиною розширення вен сім’яного канатика є порушення функції венозних клапанів. У нормі ці клапани регулюють приплив крові до яєчок і у зворотному напрямку. Ослаблення клапанів призводить до порушення венозного відтоку, кров накопичується в судинах, викликаючи їх розширення та деформацію. Найчастіше це відбувається в період статевого дозрівання, коли яєчка інтенсивно ростуть і потребують посиленого кровопостачання.

У рідкісних випадках варикоцеле може виникнути при закорковуванні великих вен, розташованих у черевній порожнині. Це призводить до підвищення тиску на більш дрібні вени в мошонці та їх розширення. Така клінічна картина характерна тільки для чоловіків старше 40 років. Наприклад, якщо в чоловіка середнього або похилого віку раптово розвивається варикоз яєчка, можливою причиною може бути пухлина нирок, що підвищує тиск у нирковій або нижній порожнистій вені. У такому разі першочергово усувається причина захворювання і тільки потім проводиться операція з лікування варикоцеле яєчка.

Варикоз яєчок: симптоми

Симптоматику захворювання можна умовно розподілити на три категорії. Перша з них — це зовнішній вигляд мошонки. До симптомів й ознак цієї групи належать:

 1. Розширені вени мошонки. Деформація вен може бути візуально помітна, особливо в положенні стоячи.

 2. Одне яєчко більше за інше. Зазвичай яєчко меншого розміру знаходиться на ураженій стороні мошонки, найчастіше це ліва сторона.

 3. Безболісне ущільнення в яєчку. Будь-яка пухлина в яєчку, що промацується, вимагає обстеження в лікаря, оскільки вона може бути ознакою не тільки варикоцеле, але й більш небезпечних захворювань, наприклад раку.

Друга група симптомів стосується болючих відчуттів, пов’язаних із розширенням сім’яного канатика. Зазвичай варикоцеле не пов’язане з болем, але при прогресуванні захворювання можуть з’явитися такі симптоми:

 1. Тупий біль у мошонці, викликаний скупченням крові в мошонкових венах.

 2. Біль, що посилюється в положенні стоячи. Кров під впливом сили тяжіння накопичується в мошонці, викликаючи біль. У положенні лежачи хворобливі відчуття стають менш інтенсивними.

 3. Біль, що посилюється після тривалих фізичних вправ.

 4. Біль, що посилюється в жарку погоду. Висока температура — додатковий фактор, що сприяє розширенню вен і скупченню крові в мошонці.

Третя група симптомів містить функціональні проблеми, як-от безпліддя і зниження рівня тестостерону. Саме ці порушення найчастіше стають показаннями для проведення операції при варикозі яєчок.

Ступені розвитку варикоцеле

Найчастіше у клінічній практиці використовується така класифікація:

 1. Субклінічна форма. Діагностується тільки за допомогою доплерівського ультразвукового дослідження.

 2. I ступінь. Виявляється тільки за допомогою проби Вальсальви (затримки повітря на кілька секунд з подальшим повільним видихом).

 3. II ступінь. Деформовані судини виявляються під час пальпації, візуально розширення вен гроноподібного сплетення не помітне.

 4. III ступінь. Збільшення вени мошонки видно на просте око.

Операція при варикоцеле призначається на II-III стадіях розвитку хвороби при порушенні функції яєчок — погіршенні спермограми, зниженні рівня тестостерону або вираженому больовому синдромі.

Коли звертатися до лікаря

Запишіться на консультацію до кваліфікованого уролога, якщо:

Підлітки з варикоцеле повинні обов’язково відвідати уролога в таких випадках:

Також консультація уролога показана при безплідді.

Діагностика варикоцеле

Діагноз ставиться на підставі фізичного огляду за такими критеріями:

 1. У положенні стоячи мошонка на стороні варикоцеле звисає нижче, ніж на здоровій стороні.

 2. Розширення та звивистість вен стають більш помітними в положенні стоячи та зменшуються, коли пацієнт лягає. Варикоцеле не пальпується в положенні лежачи.

 3. При виконанні проби Вальсальви в положенні стоячи деформовані вени стають візуально помітними.

Іноді для підтвердження діагнозу виконується дуплексне ультразвукове сканування. У більшості випадків діагностика варикозу сім’яного канатика не викликає труднощів. Більш ретельне обстеження потрібне при підозрі на вторинне варикоцеле, яке може бути викликаним пухлинами, що блокують ниркову або ліву тестикулярну вену. Якщо варикоцеле справа, як можлива причина розглядається синдром Картаґенера (генетичне захворювання).

Лікування варикозу яєчка

Варикоцеле лікується хірургічним шляхом. Мета операції полягає у блокуванні уражених вен і перенаправлення кровотоку у здорові судини. Найчастіше використовуються два хірургічні підходи:

 1. Мікроскопічна варикоцелектомія (операція Мармара). Виконується з використанням традиційних хірургічних інструментів і спеціального мікрохірургічного обладнання, що містить стереоскопічний мікроскоп і мікросудинний інструментарій. Вважається методом вибору для лікування варикоцеле при чоловічому безплідді. Це відкрита операція, при якій доступ до операційного поля здійснюється через розріз у паху. Патологічні вени затискаються або перев’язуються, внаслідок чого кровотік перенаправляється у здорові судини. Вартість такої операції при варикоцеле залежить від складності й обсягу втручання.

 2. Лапароскопічна варикоцелектомія. Процедура проводиться з використанням оптоволоконного лапароскопа та спеціальних хірургічних інструментів. Цей підхід застосовується переважно для лікування підлітків, але може використовуватися і для відновлення фертильності чоловіків, що мають протипоказання до відкритого хірургічного втручання.

Переваги лікування варикоцеле в медичних центрах «Гармонія здоров’я»

Успішність лікування варикоцеле багато в чому залежить від майстерності й досвіду хірурга, а також від використовуваного терапевтичного підходу. У медичних центрах «Гармонія здоров’я» операції проводяться кваліфікованими лікарями з великим досвідом роботи в цій галузі. Поряд зі стандартним відкритим мікрохірургічним втручанням тут застосовується менш інвазивний, щадний підхід, як-от лапароскопічна варикоцелектомія.

Звертаючись до медичних центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевнені у високій якості медичної допомоги.

Інформацію підготував уролог-андролог

Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.