У нормі яєчко оточене власними захисними оболонками. Їх клітини виробляють невелику кількість змазувальної рідини, завдяки якій тестикули вільно переміщаються в мошонці. Надлишок рідини зазвичай поглинається мошонковими венами. Якщо баланс між вироблюваною та поглиненою рідиною порушується, її надлишок накопичується між оболонок, що оточують тестикули. Цей стан і називається водянкою яєчка в чоловіків.

Захворювання часто діагностується в новонароджених і зазвичай проходить без лікування до віку 1 року. У хлопчиків старшого віку й у дорослих чоловіків гідроцеле може розвинутися через запалення або травми мошонки.

Водянка яєчка в чоловіків: причини

Гідроцеле може бути викликаним різними причинами, які багато в чому залежать від типу захворювання. Сполучене гідроцеле частіше зустрічається в немовлят і дітей. Патологія розвивається в період внутрішньоутробного розвитку. Спочатку яєчка розвиваються в черевній порожнині, а на більш пізньому терміні опускаються в мошонку через невеликий канал. У нормі після того, як яєчка опустилися, канал повинен закритися. Якщо цього не відбувається, рідина може потрапляти з черевної порожнини в оболонку, що покриває яєчко, і, накопичуючись там, призводити до розвитку водянки.

Несполучена водянка яєчок частіше зустрічається в дорослих. Вона може бути викликана травмою або інфекційним процесом. Іноді гідроцеле є ускладненням хірургічного втручання. У деяких випадках точну причину патології визначити неможливо.

Водянка оболонок яєчка: фактори ризику

У більшості випадків гідроцеле присутнє при народженні. Принаймні 5% новонароджених хлопчиків страждають від цієї проблеми. Ризик водянки яєчка підвищений у недоношених дітей.

Факторами ризику розвитку патології в більш зрілому віці є травма, запалення мошонки, а також інфекції, зокрема ті, що передаються статевим шляхом.

Гідроцеле яєчка: симптоми

Водянка яєчка — це безболісний, м’який набряк мошонки з однієї або обох сторін. Вищерозміщена шкіра негіперчутлива та незапалена. Симптоми гідроцеле, як і причини, залежать від типу захворювання.

Сполучене гідроцеле виникає в період внутрішньоутробного розвитку внаслідок недозакриття каналу, через який сім’яники опускаються в мошонку. Через це перитонеальна рідина може вільно потрапляти з черевної порожнини в мошонку. Специфічною особливістю сполученої водянки яєчок є зменшення набряку після сну або відпочинку в горизонтальному положенні та збільшення його протягом дня (сила тяжіння сприяє припливу рідини з очеревини в мошонку). Також гідроцеле може ставати більше внаслідок дій, що збільшують внутрішньочеревний тиск, як-от плач, напруга, сильний кашель і т. ін.

Несполучене гідроцеле також може мати вроджений характер або виникати в міру дорослішання хлопчика. При цій формі захворювання канал, через який яєчка опускаються в мошонку, закритий. Рідина, що оточує сім’яники, продукується клітинами, які вистилають оболонку. Якщо вона не відводиться або не реабсорбується належним чином, відбувається набряк. Оскільки рідина ізольована стінками оболонки яєчка, розмір гідроцеле зазвичай не змінюється та не залежить від зміни внутрішньочеревного тиску.

Діагностика гідроцеле

Стандартне обстеження при гідроцеле містить складання історії хвороби, діафаноскопію й ультразвукове дослідження. Найбільшою діагностичною цінністю володіє комплексне УЗД. Цей швидкий, безпечний і ефективний метод дослідження дає вичерпну інформацію про характер патологічних змін.

Класифікація гідроцеле має велике значення при виборі терапевтичної тактики й визначенні прогнозу захворювання. Водянка яєчка в дітей і дорослих пацієнтів може бути вродженою (сполученою або несполученою) і придбаною. Остання, зі свого боку, поділяється на первинну (ідіопатичну) і вторинну (реактивну, симптоматичну). Причинами симптоматичного гідроцеле можуть бути травми, інфекції, запалення або пухлини. Крім того, водянка яєчка може бути гострою або хронічною, односторонньою або двосторонньою.

Припухлість при пальпації неболюча, має гладку поверхню та щільну, еластичну консистенцію. При діафаноскопії (просвічуванні тканин) світло проходить через водянку.

Лікування гідроцеле

Водянка яєчка не може бути вилікувана за допомогою медикаментозної терапії. Лікування містить дренаж, склеротерапію або хірургію. Операція при водянці яєчка може бути пов’язана з рядом ускладнень, які містять: епідеміт (запалення придатка сім’яника), орхоепідеміт (запалення придатка та самого сім’яника), післяопераційна гематома й набряк тканин мошонки. Саме тому хірургічне втручання повинне проводитися досвідченим лікарем. Крім того, поліпшити результат операції та зменшити ризик ускладнень дозволяє застосування лазерного й радіохвильового скальпеля. Ці методи вже давно й успішно застосовуються в медичних центрах «Гармонія здоров’я».

Переваги лікування гідроцеле в центрах «Гармонія здоров’я»

Успішність лікування водянки яєчка багато в чому залежить від поставлення точного діагнозу та вибору ефективної терапевтичної тактики. У медичних центрах «Гармонія здоров’я» прийом ведуть досвідчені урологи. Для лікування гідроцеле тут застосовуються сучасні хірургічні підходи.

Звертаючись до медичних центрів «Гармонія здоров’я», ви можете бути впевнені у високій якості медичної допомоги.

Саприга Роман Васильович
Автор:Саприга Роман Васильович Уролог
Чому нам довіряють пацієнти:
Якість
Медицина європейської якості. Ми надаємо фото і відео фіксацію всіх проведених досліджень і маніпуляцій.
Професіоналізм
Високоякісне обладнання та професіоналізм медичного персоналу, дає стійкий результат лікування.
Турбота
Кожна жінка унікальна. Ви володієте інформацією про всі зміни в організмі.
Контроль
Після проходження програми даємо рекомендації по дату наступного візиту.
Документація
Оформлення всього пакету документів (Консультативний висновок з рекомендаціями, результати аналізів після їх готовності).
Комфорт
Сучасне оснащення. Ввічливий персонал. Налагодженість роботи з мінімальним часом очікування прийому.
Вартість послуг
Ми пропонуємо оптимальний перелік досліджень і вказуємо вартість усього лікування
    Консультативно-діагностична допомога
    • Консультація уролога-андролога, к.м.н.
      950 грн
    • Консультація повторна уролога-андролога (кандидат медичних наук)
      760 грн
    • Консультація повторна уролога
      630 грн
    Інструментальні дослідження ультразвукові
    • УЗД нирок та сечового міхура
      550 грн
    • УЗД нирок
      450 грн
    • УЗД трансректальне (передміхурова залоза, сім’яні пухирці, об’єм залишкової сечі)
      690 грн
    • УЗД органів калитки (яєчки, придатки яєчок)
      550 грн
    • УЗД статевого прутня
      550 грн
    • Доплер судин органів калитки
      670 грн
    • УЗД сечового міхура
      250 грн
    Лабораторні методи дослідження
    • Аналіз сечі загальний
      230 грн
    • Аналіз сечі загальний (cito)
      440 грн
    • Бактеріоскопічне дослідження виділень з ССШ у чоловіків
      390 грн
    • Аналіз секрету передміхурової залози (мазок на склі)
      390 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Gardnerella vaginallis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Chlamydia trachomatis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • ПЛР. Визначення ДНК Trichomonas vaginalis (Зішкріб, сеча. Якісне визначення)
      210 грн
    • Бактеріологічне дослідження виділень з сечостатевої системи з антибіотикограмою
      370 грн